Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2021, 10:55

Hmotné rezervy dostali pokuty 70-tisíc eur za nákupy z čias Kičuru

Kontrola postupu Správy štátnych hmotných rezerv pri uzatvorení viacerých zmlúv skonštatovala viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

Hmotné rezervy dostali pokuty 70-tisíc eur za nákupy z čias Kičuru
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Úrad pre verejné obstarávanie uložil Správe štátnych hmotných rezerv pokuty vo výške 70-tisíc eur v súvislosti s nákupom zdravotníckych pomôcok počas pandémie nového koronavírusu.

Úrad pri nákupe konštatuje viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní, informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Nákupy sú ešte z čias bývalého šéfa SŠHR Kajetána Kičuru, ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Niekoľko zmlúv

"SŠHR nedodržala základné princípy, ktoré musia byť dodržané pri nákupe za verejné financie, predovšetkým princíp transparentnosti a princíp rovnakého zaobchádzania, ako aj princíp hospodárnosti a efektívnosti, čo mohlo mať vplyv na výsledok jednotlivých verejných obstarávaní," skonštatoval predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Pokuty sa týkajú troch nadlimitných zákaziek, ktoré boli realizované priamym rokovacím konaním a následne ukončené zmluvami.

Prvá zmluva bola uzatvorená 12. marca 2020 vo výške 324 900 eur bez DPH, druhá zmluva 15. marca 2020 vo výške 11 100 000 eur bez DPH a tretia zmluva 17. marca 2020 vo výške 18 793 360 eur bez DPH.

Kontrola postupu SŠHR pri ich uzatvorení skonštatovala viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

Odvolali sa

SŠHR sa však voči zisteniam úradu na prvom stupni odvolala, čo znamená, že odmietla aj zníženie pokút o polovicu v zmysle zákona.

Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutí prvého stupňa boli prípady následne predmetom správnych konaní, v ktorých úrad uložil pokuty vo výške 30-tisíc eur, 30-tisíc eur a 10-tisíc eur, spolu teda 70-tisíc eur.

"Zároveň môžem potvrdiť, že úrad postupuje svoje závery ďalším kontrolným orgánom v zmysle podpísaných memoránd o spolupráci. Zo strany úradu je tak konanie v týchto veciach ukončené," poznamenal Hlivák.

Pozrite si archívny rozhovor HNtelevízie s predsedom Smeru Robertom Ficom aj k téme zadržania Kajetána Kičuru. Povedal vtedy, že situáciu okolo Kičuru považuje za lynč:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.