Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2021, 12:45 Aktualizované dňa 20.08.2021 o 13:36

Nezamestnanosť je najnižšia od začiatku roka, situácii pomohlo leto

Slovenské úrady práce evidovali v júli 73 575 voľných pracovných miest u zamestnávateľov, čo bol najvyšší počet neobsadených pozícií od začiatku tohto roka.

Nezamestnanosť je najnižšia od začiatku roka, situácii pomohlo leto
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli klesla na 7,66 percenta, v júni bola na úrovni 7,76 percenta.

Znížila sa tak tretí mesiac po sebe a je na tohtoročnom minime. Údaje o vývoji na trhu práce dnes zverejnilo ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí by mohli okamžite nastúpiť do práce, v júli klesol medzimesačne o 5280 na 207 355 osôb.

Prácu si našlo cez 13 600 nezamestnaných. S príchodom letných mesiacov a štartom sezónnych prác sa situácia na trhu práce zvyčajne zlepšuje.

Pomoc štátu 

"Efekt opatrení a adresná štátna pomoc, ktorú ministerstvo práce doteraz vyplatilo zamestnávateľom aj zamestnancom, prináša pozitívne výsledky na trhu práce. Doteraz tento balík pomoci predstavuje viac ako dve miliardy eur," uviedol minister práce Milan Krajniak.

Spomínané príspevky začal štát poskytovať po vlaňajšom prepuknutí pandémie covidu-19, kedy v krajine začala stúpať miera nezamestnanosti.

Tento rok v apríli vystúpila na osem percent, teda na viac než štvorročné maximum. Ešte vlani vo februári bola miera nezamestnanosti tesne nad piatimi percentami.

Vysoký počet voľných miest

Štátne dotácie podľa vládnych predstaviteľov aj ekonómov pomohli zabrániť výraznejšiemu zhoršeniu situácie na trhu práce. 

Slovenské úrady práce evidovali v júli 73 575 voľných pracovných miest u zamestnávateľov, čo bol najvyšší počet neobsadených pozícií od začiatku tohto roka. Najčastejšie išlo o rôzne robotnícke a remeselnícke pozície.

Ministerstvo financií v júnovej prognóze odhadlo, že sa miera nezamestnanosti v krajine v nasledujúcich rokoch bude znižovať. Vlani ekonomika kvôli dopadom koronakrízy klesla prvýkrát od roku 2009, tento rok už zaznamenala oživenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.