Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2021, 15:20

Vládni analytici sú skeptickí. Zvýšili odhad deficitu

Oproti júlovej prognóze RRZ zvýšila odhad deficitu o 90 miliónov eur alebo o 0,1 percenta HDP.

Vládni analytici sú skeptickí. Zvýšili odhad deficitu
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Deficit verejných financií by mal na konci tohto roka dosiahnuť výšku 6,911 miliardy eur, čo je 7,1 percenta hrubého domáceho produktu.

Vyplýva to z augustového rozpočtového semaforu kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Oproti júlovej prognóze RRZ zvýšila odhad deficitu o 90 miliónov eur alebo o 0,1 percenta HDP.

"Zhoršenie deficitu je spôsobené navýšením vplyvu opatrení na riešenie pandémie, najmä rýchlejším čerpaním prostriedkov zo schém na podporu zamestnanosti," uviedla RRZ. Deficit na uvedenej úrovni môže Slovensko dosiahnuť za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia.

Odhad deficitu kanceláriou RRZ je priaznivejší ako predpoklad Ministerstva financií. To v stredu predložilo na rokovanie vlády odhad, ktorý hovorí o zápornom salde verejných financií vo výške 8,5 miliardy eur alebo 8,8 percenta HDP.

Rozdiel medzi augustovou prognózou RRZ a predpokladom MF je najmä v odlišnom pohľade na čerpanie kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu, kde RRZ očakáva využitie iba časti prostriedkov v rozpočte. Ďalšiu úsporu odhaduje kancelária rady vo výdavkoch obcí a VÚC, kde doterajší vývoj indikuje pomalšie tempo čerpania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.