Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2016, 13:00

Pokus o puč ohrozuje český biznis, zatkli tureckých partnerov skupiny Vítkovice

Turecký puč ohrozuje český biznis, zatkli tureckých partnerov skupiny Vítkovice

Pokus o puč ohrozuje český biznis, zatkli tureckých partnerov skupiny Vítkovice
Zdroj: vitkovice.cz

Problémy s výstavbou tureckej uhoľnej elektrárne, ktoré priviedli skupinu Vítkovice podnikateľa Jana Světlíka do vážnej krízy, majú ďalšie pokračovanie. Po neúspešnom vojenskom puči zatkla turecká polícia v rámci čistiek aj najvyššie vedenie firmy, pre ktorú Světlík uhoľnú elektráreň stavia. V ohrození je tak 12 miliárd českých korún (444,1 milióna eur), ktoré na ňu požičala Česká exportná banka. Informoval o tom server iHNED.cz.

Ak by projekt skrachoval, stratu by musela pokryť štátna exportná poisťovňa EGAP. "Je to všetko veľmi čerstvé, chceme a musíme s tureckou stranou rokovať," povedal námestník ministra zahraničných vecí Martin Tlapa. V utorok (26. 7.) popoludní sa preto prvýkrát zišiel s tureckým veľvyslancom a vec chce riešiť aj české veľvyslanectvo v Ankare s tamojšími ministerstvami energetiky a spravodlivosti.

Čistky v Turecku začali ihneď po potlačení pokusu o prevrat a v priebehu iba 10 dní zasiahli podľa odhadov až 60-tisíc ľudí. Režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ide po stúpencoch duchovného Fethullaha Gülena, ktorého zo zosnovania pokusu o prevrat viní. Práve z podpory tohto klerika boli obvinení aj vrcholoví manažéri spoločnosti Naksan Holding, pre ktorú Světlíkova firma pracuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.