Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2016, 00:00

Byrokracia pre firmy ide nad rámec Bruselu

Ministerstvo práce zaviedlo zmeny vo vysielaní zamestnancov do zahraničia. Kým niektorým podnikateľom vyhovujú, iní ich kritizujú.

Zahraničné firmy, ktoré posielajú svojich zamestnancov na Slovensko, majú už mesiac nové povinnosti. Ak si napríklad náš podnikateľ objedná počítač v rakúskej firme, rakúsky opravár musí najskôr poslať nášmu Národnému inšpektorátu práce formulár. Okrem toho musí mať u seba pracovnú zmluvu, doklad o mzde a musí si evidovať pracovný čas. Ak náš inšpektorát o to požiada, viedenský zamestnávateľ mu musí poslať všetky údaje v slovenčine.

Nad rámec smernice
Ministerstvo práce sa obhajuje, že nové papierovačky zaviedli do zákona kvôli európskej smernici. Avšak, analytici zo štátnej agentúry na podporu podnikania Slovak Business Agency však tvrdia, že z 99 percent ide v zákone o takzvaný gold plating, a teda národné právo ide nad rámec smernice. „K povinnostiam zahraničného zamestnávateľa je však v smernici napísané, že štáty môžu. My tam máme slovo musí. Je to celkom seriózny gold plating a na to je potrebné upozorniť,“ tvrdí Boris Kučera z Centra lepšej regulácie. Podobne to vidí aj právnik. „Áno, ideme nad rámec smernice, aj keď číslu 99 by som sa radšej vyhol. V tomto prípade je však problém v inom zákone ešte spred roka a pol. Keby sme neprijali ten, nemusíme tu teraz riešiť toto,“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.