Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2016, 10:46

Sedavá práca znižuje výkonnosť ľudí. A ekonomiku stojí miliardy

Ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie, strácajú pracovnú výkonnosť a umierajú predčasne.

Sedavá práca znižuje výkonnosť ľudí. A ekonomiku stojí miliardy
Zdroj: Reuters

Nedostatočná aktivita ľudí stojí ročne celosvetovú globálnu ekonomiku 67,5 miliardy dolárov (61,41 miliardy eur) v nákladoch na liečbu a v strate pracovnej výkonnosti. Uvádza to štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá bola v stredu zverejnená v Londýne. Hodina cvičenia denne by podľa expertov tento problém odstránila.

Ľudstvo je kvôli sedavému zamestnaniu vystavené zvýšenému riziku srdcových a cievnych chorôb, cukrovky a rakoviny, uvádza organizácia. Fyzická aktivita, napríklad rýchla chôdza, môže nebezpečenstvo predčasnej smrti znížiť.

Nedostatok pohybu spojený s osem a viachodinovým sedením spôsobuje, podľa WHO, ročne päť miliónov úmrtí. To je len o jeden milión smrteľných prípadov menej, než má na svedomí fajčenie.

WHO odporúča venovať týždenne najmenej 150 minút miernemu cvičeniu. Podľa nórskeho experta Ulfa Ekelunda, ktorý sa na štúdii podieľal, to ale nie je dosť, napísala agentúra Reuters. Štvrtina dospelých navyše ani na tento limit nedosiahne. Podľa Eklunda je vhodné cvičiť hodinu denne, čo reprezentuje zhruba 5,6 kilometrov chôdze alebo 16 kilometrov jazdy na bicykli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.