Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2016, 10:51

Paradox Volkswagenu: predáva najviac áut na svete, zisk však klesá

Nemecká automobilka sa stala najväčším predajcom áut na svete, keď na čele rebríčka vystriedala Toyotu. Pre emisnú kauzu sa čistý zisk koncernu ale prepadol.

Paradox Volkswagenu: predáva najviac áut na svete, zisk však klesá

Čistý zisk nemeckého automobilového koncernu Volkswagen sa v prvom polroku medziročne prepadol o 37 percent na 3,6 miliardy eur. Oznámila to dnes firma, ktorá sa potýka s negatívnymi dôsledkami škandálu okolo manipulácie s testami emisií naftových vozidiel.

Volkswagen už minulý týždeň uviedol, že jeho prevádzkový zisk bez zahrnutia mimoriadnych položiek v polroku stúpol o zhruba sedem percent na 7,5 miliardy eur. Upozornil však, že si dal bokom ďalších 2,2 miliardy eur na uhradenie mimoriadnych nákladov spojených s emisným škandálom.

Po zahrnutí mimoriadnych nákladov sa prevádzkový zisk prepadol o 22 percent na 5,3 miliardy eur. Polročné tržby koncernu, ktorého súčasťou je tiež Škoda Auto, klesli takmer o percento na necelých 108 miliárd eur.

Volkswagen už v stredu oznámil, že v polroku zvýšil dodávky zákazníkom o 1,5 percenta na 5,12 milióna vozidiel. Firma tak napriek emisnému škandálu vystriedala na čele svetového automobilového trhu japonského konkurenta Toyota Motor. Ten dnes ohlásil pokles polročného odbytu o 0,6 percenta na 4,99 milióna vozidiel.

Volkswagen vlani v septembri priznal, že po celom svete inštaloval do zhruba 11 miliónov naftových áut softvér umožňujúci manipuláciu s testami emisií. Aféra sa týka, okrem iného, asi 1,2 milióna vozidiel českej divízie Škoda Auto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.