Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2016, 14:52

MMF poskytne Egyptu miliardovú pôžičku. Káhira použije peniaze na podporu rastu

Egypt sa potýka s ekonomickými problémami od zvrhnutia dlhoročného prezidenta Mubaraka.

MMF poskytne Egyptu miliardovú pôžičku. Káhira použije peniaze na podporu rastu
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) sa s Egyptom predbežne dohodol na trojročnej pôžičke vo výške 12 miliárd dolárov (10,73 miliárd eur), ktorú Káhira použije na podporu hospodárskeho rastu a tvorbu pracovných miest. Vyplýva to z dnešného oznámenia fondu. Peniaze by tiež mali podporiť vládne úsilie o zníženie rozpočtového deficitu a štátneho dlhu.

Menový fond uviedol, dohoda o pôžičke bola dosiahnutá na úrovni expertov. Vec ešte musí schváliť výkonný výbor MMF, ktorý by sa záležitosťou mohol zaoberať v nasledujúcich týždňoch.

Dlhoročné problémy

Egyptská ekonomika má problémy od zosadenia dlhoročného autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roku 2011. Najľudnatejšia krajina arabského sveta bojuje s vysokou infláciou, nedostatkom devízových rezerv, ale aj s ochabnutým turistickým ruchom a nízkymi investíciami, čo zasahuje firmy aj celkovú životnú úroveň obyvateľstva. Veľký vplyv na hospodársku situáciu má aj politická neistota a násilnosti v tejto severoafrickej krajine.

"Egypt je silnou krajinou s veľkým potenciálom, má ale určité problémy, ktoré treba bezodkladne vyriešiť," uviedol menový fond.

Dane sa zvýšia

Egypt sa so žiadosťou o pomoc na MMF obrátil, keď vyčerpal miliardovú finančnú pomoc od bohatých ropných štátov v Perzskom zálive, ktoré v posledných mesiacoch trápil pokles svetových cien ropy. O finančnú podporu Káhira fond oficiálne požiadala vlani v júli.

Vládne reformy s cieľom znížiť rozpočtový deficit počítajú okrem iného so zvýšením daní a so znížením dotácií na elektrinu. Cieľom reformného programu je podľa agentúry AP tiež znížiť záujem o dolárové obchody na čiernom trhu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.