Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2016, 00:00

K chudobným obciam mieri finančná pomoc

Rimavská Sobota, Revúca či Kežmarok majú dnes najvyššiu nezamestnanosť v krajine. Vláda sľubuje stovky nových pracovných miest.

Ľudia bez potrebného vzdelania či zručností v zaostalom regióne bez akýchkoľvek pracovných príležitostí. Aj takto to dnes vyzerá v niektorých obciach na Slovensku. Ústredie práce preto vybralo 12 miest, kde je situácia najkritickejšia. Práve sem potečú milióny z eurofondov a zo štátneho rozpočtu. Mali by byť injekciou na naštartovanie ekonomiky v regiónoch.

Kompletná transformácia
Podľa splnomocnenca pre podporu najmenej rozvinutých okresov Antona Marcinčina nie je hlavným cieľom prilákať veľkých investorov, ale najmä podporiť tie ekonomické činnosti, na ktoré má región najväčšie predpoklady. „Očakávajú sa zasadnutia starostov, predstaviteľov vlády a taktiež miestnych podnikateľov, pričom sa predpokladá, že sa dokáže určiť, čo by mali byť hlavné odvetvia, na ktoré majú byť orientované obce,“ vysvetlil. Podľa neho sa bude v tomto prípade prihliadať najmä na poľnohospodárstvo či živočíšnu výrobu, ktorá môže mať vo vybraných regiónoch veľké uplatnenie.

Zároveň však dodáva, že ideálnym scenárom je kombinácia poľnohospodárskych odvetví s priemyslom. „Tam, kde to bude možné, chceme vybudovať podmienky pre investorov. Počíta sa aj s vybudovaním priestorov, ak by o ne bol záujem,“ dodal. Podnikateľov majú pritom do regiónov prilákať práve investičné stimuly či príspevky na zaobstaranie strojov alebo nehnuteľností. Podľa analytika Inš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.