Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2016, 00:00

Do budúcnosti budeme potrebovať vankúš

Ocitnúť sa bez rezervy v kríze by bola ekonomická samovražda, hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovít Ódor pre HN:

Do budúcnosti budeme potrebovať vankúš
Zdroj: Peter Mayer

Vláda si stanovila cieľ hospodáriť v roku 2019 s plusom. Podariť sa to však nemusí. A to aj kvôli tomu, že sa plánuje ozdravovanie verejných financií na konci volebného obdobia. Vtedy máme skúsenosť, že vláda konsolidovať nezvykne, hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovít Ódor.

Z predloženého rozpočtu na rok 2017 vyplýva, že vláda ozdravuje verejné financie predovšetkým zvyšovaním príjmov. Dokonca rastú aj výdavky, a teda vláda nešetrí. Je z pohľadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť takýto spôsob konsolidácie správny?
Nehodnotíme, či vláda má konsolidovať na príjmoch alebo výdavkoch. Dôležité je, aby konsolidácia bola. Nevyjadrujeme sa k tomu kvôli tomu, aby sme nepreferovali pravicové alebo ľavicové riešenia. Každá vláda má mandát od voličov a riadi sa tým.

A z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií?
Je to jedno, ak sa zohľadnia všetky re

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.