Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2016, 00:00

Fakty dohrali. Prichádza doba dát

Manipulácia s dátami na internete, kde je nižšia kontrola, je novinkou v pluralitnej demokracii.

Fakty dohrali. Prichádza doba dát
Zdroj: Reuters

Väčšina politikov sa stále orientuje na fakty a nechápe, že sa doba zmenila a úspech závisí od budovania digitálnych vzdušných zámkov. Donald Trump to pochopil a je prvým americkým prezidentským kandidátom v postfaktovej dobe. Preto v podstate bez problémov porazil svojich republikánskych protikandidátov.

Internet umožňuje každodenne uskutočniť obrovskú výmenu informácií, ktoré však stále viac neprodukujú jeho používatelia, ale algoritmy – podľa firmy Incapsula zaoberajúcej sa internetovou bezpečnosťou je to takmer 50 percent. Všetky konverzačné algoritmy – chatboty – síce nepodvádzajú, ale tých, ktoré vykonávajú „špinavú prácu“, je podľa spoločnosti Incapsula 29 percent.

To platí aj pre verejnú diskusiu, s pomocou ktorej sa utvára politická mienka. Vo vášnivej diskusii o odchode Veľkej Británie z Európskej únie – brexite – bolo 15 percent twitterovej komunikácie oboch skupín dielom robotov, čo sa odrazilo v titulku britského denníka Daily Mail o ich povstaní. Úlohou chatbotov nie je preťahovať inak zmýšľajúcich na svoju stranu, ale udržiavať vysoké presvedčenie o vlastnej veci za nízkych nákladov.

Tomu pomáha aj súčasná nálada proti elitám a establišmentu, ku ktorým patria aj tlačené noviny, televízie a názory expertov. Dôvera v múdrosť Wikip

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.