Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2016, 00:00

Fakty dohrali. Prichádza doba dát

Manipulácia s dátami na internete, kde je nižšia kontrola, je novinkou v pluralitnej demokracii.

Fakty dohrali. Prichádza doba dát
Zdroj: Reuters

Väčšina politikov sa stále orientuje na fakty a nechápe, že sa doba zmenila a úspech závisí od budovania digitálnych vzdušných zámkov. Donald Trump to pochopil a je prvým americkým prezidentským kandidátom v postfaktovej dobe. Preto v podstate bez problémov porazil svojich republikánskych protikandidátov.

Internet umožňuje každodenne uskutočniť obrovskú výmenu informácií, ktoré však stále viac neprodukujú jeho používatelia, ale algoritmy – podľa firmy Incapsula zaoberajúcej sa internetovou bezpečnosťou je to takmer 50 percent. Všetky konverzačné algoritmy – chatboty – síce nepodvádzajú, ale tých, ktoré vykonávajú „špinavú prácu“, je podľa spoločnosti Incapsula 29 percent.

To platí aj pre verejnú diskusiu, s pomocou ktorej sa utvára politická mienka. Vo vášnivej diskusii o odchode Veľkej Británie z Európskej únie – brexite – bolo 15 percent twitterovej komunikácie oboch skupín dielom robotov, čo sa odrazilo v titulku britského denníka Daily Mail o ich povstaní. Úlohou chatbotov nie je preťahovať inak zmýšľajúcich na svoju stranu, ale udržiavať vysoké presvedčenie o vlastnej veci za nízkych nákladov.

Tomu pomáha aj súčasná nálada proti elitám a establišmentu, ku ktorým patria aj tlačené noviny, televízie a názory expertov. Dôvera v múdrosť Wikip

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.