Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2016, 00:00

Vláda už mliekarom rozdala takmer celých 33 miliónov

Kabinet Roberta Fica nedávno vyčlenil pre prvovýrobcov mlieka miliónovú injekciu. Farmári však tvrdia, že dotácia nemusí vyriešiť problém nízkych výkupných cien.

Vláda už mliekarom rozdala takmer celých 33 miliónov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Spracovatelia vykupujú od mliekarenských prvovýrobcov liter kravského mlieka za 23 centov. Pre mliekarov je to alarmujúce číslo, pretože im to nedokáže pokryť náklady. A tak na každom litri prerábajú zhruba 17 centov, tvrdí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Do takejto situácie sa mliekari dostali po tom, ako Európska únia skončila s kvótami na mlieko. „Preto sa na európskom trhu hromadí mlieko, ktoré nikto nechce, ceny klesajú a chovatelia sú v strate,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová. Premiér Robert Fico preto ešte začiatkom prázdnin prisľúbil našim prvovýrobcom 33-miliónovú injekciu. Väčšina z tejto dotácie už k farmárom dorazila. Rezorty pôdohospodárstva a financií zatiaľ prerozdelili viac než 30 miliónov eur.

Najlepším sa možno pokryjú náklady
Za rok stihla cena surového kravského mlieka klesnúť až o 14 percent. Navyše, výrobcovia mliečnych produktov vykúpili o deväť percent menej mlieka než vlani. Mliekari preto tvrdia, že ich nespasí ani vládna podpora. „Momentálne nepoznám podnik, ktorý by bol v zisku, či silnejší alebo slabší. Vďaka dotácii od štátu sa najlepším z najlepších možno pokryjú výdavky,“ reagovala riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.

Hoci oslovení farmári príspevok od štátu využili a ocenili, upozorňujú, že to nerieši príčinu ich problému. „Každá pomoc od vlády touto formou je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.