Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2016, 00:00

Ovocinári prišli o väčšinu úrody. Majú miliónové straty

Obrovské výpadky, ktoré farmári utrpeli, môžu byť pre niektoré podniky aj likvidačné.

Ovocinári prišli o väčšinu úrody. Majú miliónové straty
Zdroj: TASR

Koncom apríla na Slovensku nečakane udreli mrazy. Nepriazeň počasia zastihla našich ovocinárov nepripravených. Slovenskí jahodári vtedy počítali len za jednu jedinú noc škody v státisícoch eur. A tak na pulty slovenských obchodov putovalo menej domácich jahôd.

Obrovské straty
No počasie napáchalo škody aj iným ovocinárom, ktorí len teraz zberajú plody. Už dnes môžete v obchodoch kúpiť domáce broskyne, marhule či slivky a onedlho do predajní dorazia slovenské jablká a hrušky. Domácej úrody všetkého ovocia je tento rok citeľne menej. Dušan Szabó z ovocinárskej spoločnosti Pannonia fruit odhadol, že jarné mrazy „obrali“ ich spoločnosť o 70 ton ovocia a celkovo tak tento rok vyzbierali len sto ton ovocia.

Za celý trh odhaduje Ovocinárska únia straty na 15,8 milióna eur, čo znamená až 70 percent poškodenej úrody. „Celkovo sme na Slovensku mávali ročne okolo 60-tisíc ton ovocia. Keď budeme mať tento rok 25-tisíc, tak budeme radi,“ povedal prezident únie Marián Varga.

Veľké straty narátajú zrejme pestovatelia jabĺk. Počas aprílových mrazoch pomrzli kvety jabloní. „Preto majú hnedé škvrny na šupke, a preto je takéto ovocie pre ob

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.