Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2016, 14:50

Čína sa pripravuje na summit G20, pre smog dočasne uzatvorili 700 fabrík

Čína pripravuje pre mocných sveta stretnutie a jeho príprava sa vedľajšími účinkami prejaví v rôznych oblastiach regiónu, v ktorom sa summit uskutoční.

Čína sa pripravuje na summit G20, pre smog dočasne uzatvorili 700 fabrík
Zdroj: Reuters

Keď pekinské vedenie privíta 4. septembra šéfov štátov a vlád priemyselne vyspelých a vplyvných rozvojových krajín (G20) v malebnom Chang-čou a jeho okolí, musí byť všetko perfektné. Informuje o tom portál rakúskeho denníka Die Presse.

Rovnako ako počas olympijských hier v roku 2008 v Pekingu, ani teraz sa na nič nezabúda. Ani na to, aby bola obloha jasne modrá. Chronický smog, ktorý vytrvalo zahmlieva krajinu, musí zmiznúť.

V týždni, ktorý sa práve končí, muselo 700 fabrík zastaviť výrobu. Výrobná prestávka bude v nich trvať dva týždne. Podniky, ktoré by nerešpektovali vládne nariadenie, by boli nasilu zatvorené.

Vláda poskytla obyvateľom mesta 1,3 miliardy eur, aby z neho v čase rokovaní G20 odcestovali. Podľa expertov na ropu dôjde aj k poklesu jej ceny na svetovom trhu. Čína jej bude počas stretnutia potrebovať o 250.000 barelov denne menej.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.