Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2016, 17:53

Drony na roznášanie pizzy? Americký fastfood to už testuje

Zákazníci si budú môcť pizzu objednať cez aplikáciu vo svojom smartfóne.

Drony na roznášanie pizzy? Americký fastfood to už testuje
Zdroj: Reuters

Americký fastfoodový reťazec Domino's Pizza si na doručovanie svojich slaných talianskych koláčov najme drony. Prvou krajinou bude Nový Zéland, kde miestna vláda zavádza legislatívu ústretovú novým dopravným technológiám.

Údajne prvá pizza bola prostredníctvom dronu dopravená pred dvoma rokmi z podniku v severoruskom meste Syktyvkar. Americká fastfoodová spoločnosť Domino's Pizza je ďalšia, ktorá podobnú službu v spolupráci s americkým operátorom Flirtey testuje. Zatiaľ na Novom Zélande, jej lietajúci roboti by postupne mali pizzu začať roznášať v Austrálii, Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Japonsku a Nemecku, píše britský Independent.

"Vždy sme si hovorili, že nedáva zmysel, aby dvojkilovú dodávku doručovala dvojtonová mašina," hovorí šéf Domino's Don Meij. "Dosah dronov je ďaleko väčší ako iné súčasná riešenia, ktoré sú obmedzené dopravou, ulicami a veľkými vzdialenosťami," dodáva.

Drony ako efektívne a dostupné prostriedky doručovania začínajú využívať firmy po celom svete. E-shop Amazon ich chce napríklad používať pre doručovanie malých zásielok, musí ale najprv vyriešiť bezpečnostné a regulačné otázky. Na Novom Zélande od vlaňajška platí nová úprava leteckej prevádzky a práve ona komerčnú prevádzku dronov umožňuje. Novozélandská vláda tiež zmenila zákony upravujúce prevádzku vozidiel bez vodičov a svoju krajinu propaguje ako testovacie "hniezdo" pre nové dopravné technológie.

Zákazníci Domina si budú môcť pizzu objednať cez aplikáciu vo svojom smartfóne. Drony sa pri doručení budú riadiť GPS signálom vychádzajúcim z tohto telefónu. Budú lietať vo výške okolo šesťdesiatich metrov, na zem budú pristávať v údajne bezpečnej vzdialenosti od ľudí.

Novinka sa ale nestretla len s pozitívnym ohlasom. Kritici namietajú, že drony zoberú prácu poslíčkom, ktorí pizzu doteraz doručovali a že ľudí nahradia roboti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.