Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2016, 00:00

AeroMobil pomaly vzlieta do biznisu

Tím odborníkov z celej Európy tvorí v Podunajských Biskupiciach komerčný model lietajúceho auta.

AeroMobil pomaly vzlieta do biznisu
Zdroj: Peter Mayer

Len pred časom sa firma presunula do nových priestorov. Dnes odborníci z viacerých krajín finišujú s novým prototypom. Ten by m

ohol byť vonku už tento rok.

Juraj Vaculík sa v bielej košeli a bielych nohaviciach prechádza po novom hangári čerstvého domova lietajúceho auta a ukazuje na fotografie na stenách, ktoré zachytávajú históriu firmy. Popri otcovi AeroMobilu a svetoznámom dizajnérovi Štefanovi Kleinovi si už aj on – syn bábkoherca, reklamný expert, bývalý umelecký riaditeľ divadla a dlhoročný podnikateľ – zvykol na rolu technologického vizionára. „Chceme zmeniť samotný spôsob, akým ľudia cestujú a uvažujú o doprave,“ netají sa veľkými plánmi a vetu radšej zdôrazní, aby bolo zrejmé, že dnes už nejde len o akúsi bláznivú víziu, ale o čosi reálne, čo raz bude meniť naše životy.

Práve preto sme tu. Presťahovaním do žlto-sivej budovy pri hlavnej ceste v Podunajských Biskupiciach vstupuje firma, ktorú pred šiestimi rokmi založil spolu s Kleinom, aby z jeho dvadsaťpäťročnej vízie spravila komerčný produkt, do svojej rozhodujúcej fázy: stavby prototypu nastaveného na sériovú výrobu. Až v nej sa preukáže biznis koncovka tohto revolučného nápadu.

Pri vstupe do hangára sa nachádza aj starý model lietajúceho vozidla, pracovne nazývaný 2,5. „Toto dokázalo lietať,“ ukazuje Vaculík na kovový skelet, v ktorom dnes chýba motor aj interiérové prvky. Jedna z fotografií na stene zachytáva nástrojový panel, na ktorom mal Štefan Klein ručne popísané riadiace mechanizmy.

Vedľa neho kráča v dobrej nálade technologický riaditeľ firmy Douglas MacAndrew a pri slávnom AeroMobile 3.0, ktorý si nedávno pocestoval od Monaka až po Brusel, ukazuje na kovovú podložku, na ktorej sa už o pár týždňov bude kompletizovať „štvorka“. Pôjde o model legislatívne a certifikačne pripravený na sériovú výrobu. Tá sa zatiaľ o pár poschodí nad nami konšt

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.