Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2016, 14:54

Od robotníkov až po manažérov. Amazon experimentuje s 30-hodinovým pracovným týždňom

Spoločnosť Amazon v USA testuje skrátený pracovný týždeň. Vybraní zamestnanci pracujú tridsať namiesto bežných štyridsiatich hodín týždenne.

Od robotníkov až po manažérov. Amazon experimentuje s 30-hodinovým pracovným týždňom
Zdroj: Reuters

Jeden z najväčších internetových obchodov na svete chce podľa oficiálneho oznámenia vytvoriť pracovné prostredie s nižšou záťažou, ktoré však stále bude umožňovať plnohodnotný kariérny rozvoj.

"Táto iniciatíva sa rozvíja v rámci programu diverzifikácie v Amazonu a s vedomím, že tradičný harmonogram nemusí vyhovovať všetkým," citoval denník The Washington Post vyjadrenia firmy. Tento denník, ale zároveň tiež spoločnosť Amazon vlastní jeden z najbohatších ľudí planéty Jeff Bezos.

Robotníci aj manažéri

Iba tridsať hodín týždenne dochádza do práce niekoľko desiatok zamestnancov s čiastočným úväzkom, ktorí sú rozdelení do niekoľkých tímov. Každý z nich má rozmanitú hierarchiu od robotníkov po manažérov. Všetci sa tešia rovnakým benefitom ako bežní zamestnanci, mzda je však pomerne skrátená na tri štvrtiny obvyklého zárobku.

Zvláštnosťou je aj pracovná doba. Skladá sa z dvoch častí. Tá pevná je od pondelka do štvrtka od 10 do 14 hodín. Zvyšok tvorí flexibilná doba, ktorú si zamestnanci vyberú.

Pilotný program je pomerne malý, tímy pracujú na technologických produktoch v rámci oddelenia ľudských zdrojov. Regrutovať ľudí na tieto pozície plánuje Amazon tiež zvonku.

Firma zároveň uviedla, že neplánuje 30-hodinový pracovný týždeň zaviesť v celej firme.

Náprava reputácie?

Skrátený pracovný týždeň spoločnosť testuje zhruba rok po tom, čo čelila kritike v reportáži denníka The New York Times. Ten spomenul, že ľudia vo firme, ktorá vo svete buduje obrovské logistické centrá, musia pracovať až 80 hodín týždenne a zriedkakedy si môžu vybrať dovolenku. Amazon to popieral.

Podľa profesorky na kolumbijskej obchodnej škole Rity McGrathovej bol článok NYT "obrovskou ranou z hľadiska atraktivity zamestnávateľa".

Nový program dáva do súvislosti s lákaním nových talentov. "Amazon vytvára neustály tlak a snaží sa presadzovať nové veci. Často zlyhávajú, ale stále im to stojí za to, aby zostali inovatívni," uviedla.

Mnoho spoločností, napríklad Deloitte či KPMG umožňuje pracovať štyri dni v týždni, ale v súčte stále štandardných 40 hodín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.