Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2016, 16:49

Slovák oživuje legendárnu československú značku, Avia sa vracia na cesty

Na vozidlá Avia sa vráti tradičné logo, ktoré sa používalo do času, než firmu prevzala indická skupina.

Slovák oživuje legendárnu československú značku, Avia sa vracia na cesty
Zdroj: Avia

Skupina Czechoslovak Group (CSG) obnoví výrobu stredných nákladných automobilov značky Avia. Produkcie sa ujme závod v stredočeskom mestečku Přelouč. Spočiatku pôjde o stovky vozidiel ročne. Skupina vlastní aj Kopřivnickú Tatru, majiteľom holdingu je slovenský zbrojár Jaroslav Strnad.

"A ak pôjde všetko dobre, mohli by sme sa časom dostať napríklad na hranicu tisíc áut ročne," uviedol v tlačovej správe Strnad.

Automobilka sa pripravuje na opätovné spustenie výroby vozidiel modernizovanej rady D. Na vozidlá sa vráti tradičné logo, ktoré sa používalo do času, než firmu prevzala indická skupina Ashok Leyland. Spoločnosť Avia kúpila CSG pred niekoľkými mesiacmi, uviedol člen predstavenstva CSG Petr Rusek.

Skupina vlastní výrobný závod v pražských Letňanoch, kde sa v minulosti vyrábali tisíce vozidiel. Pre menej početnú výrobu je areál príliš veľký a nerentabilný. V Prahe ani nie sú kvalifikovaní pracovníci, preto vedenie presunie do konca roka výrobné zostavy do Přelouča. Ako skupina naloží s letňanským závodom, vedenie ešte nerozhodlo.

Portfólio holdingu zahŕňa výrobu a predaj vojenských a špeciálnych vozidiel, terénnych nákladných automobilov, zbraní a zbraňových systémov, munície, strojárskych produktov pre automobilový, železničný a letecký priemysel či brzdových systémov pre koľajové vozidlá a zároveň zaisťuje cestné dopravné a logistické služby. Podniky, ktoré holding vlastní, vlani zamestnávali takmer štyri tisíc ľudí a zarobili 12 miliárd českých korún (vyše 444 miliónov eur).

Takto sa Avia prezentovala v roku 2013:

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.