Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2016, 13:24

Vláda usúpila únii, zruší výkazy o podiele domácich potravín v obchodoch

Vláda usúpila únii, zruší výkazy o podiele domácich potravín v obchodoch
Zdroj: Dreamstime

Slovensko zruší obchodníkom povinnosť pravidelne informovať o podiele tuzemských potravín na ich celkových tržbách z potravinárskeho tovaru. Návrh príslušnej novely zákona dnes schválila vláda premiéra Roberta Fica. Ustúpila tak výhrade Európskej komisie.

"Nahradzuje sa povinnosť nahlásenia pred dodávkou niektorých druhov potravín pri distribúcii z členských štátov v zmysle podmienok voľného pohybu tovaru a dovoze potravín z tretích krajín bežnou trhovou kontrolou," uvádza sa v novele zákona.

Opatrenia platia na Slovensku od jari 2013 a vzťahujú sa na obchodníkov s ročným obratom z predaja potravín aspoň desať miliónov eur. V súčasnosti musia podnikatelia poskytnúť napríklad údaje o podiele potravín vyrobených na Slovensku na celkovom obrate z predaja všetkých potravín dvakrát ročne ministerstvu pôdohospodárstva a tieto informácie tiež zverejniť pri vstupe do predajní.

Proti spomínaným povinnostiam vlani mala námietky Európska komisia, ktorá upozornila, že ide o prekážku vo voľnom pohybe tovaru. Bratislave zároveň pohrozila žalobou na únijnom súde. Odborníci tvrdia, že zverejňovanie údajov o podiele potravín domácej výroby na tržbách reťazcov môže zvýhodňovať slovenských výrobcov pred konkurenciou z iných krajín EÚ.

Z údajov za prvý tohtoročný polrok vyplýva, že slovenské potraviny sa na tržbách za potravinárske tovary u väčšiny z viac než štyroch desiatok sledovaných obchodných sietí v krajine podieľali od približne 43 do 72,6 percenta. Výnimkou bol diskontný reťazec Lidl s podielom iba 15,7 percenta.

Zástupcovia slovenských farmárov a potravinárov dlhodobo tvrdia, že zastúpenie potravín domácej produkcie v obchodných reťazcoch na Slovensku je nízke.

Po schválení predlohy v parlamente obchodné reťazce tiež budú môcť darovať charite potraviny po uplynutí minimálnej trvanlivosti.

"Návrhom (novely) zákona sa upravuje možnosť použitia potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti v rámci celosvetového trendu na znižovanie strát potravín a odpadu z potravín, vrátane určenia zodpovednosti za bezpečnosť týchto potravín," priblížil agrorezort.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.