Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2016, 12:52

Sulíkovci chcú zrušiť od januára daňové licencie: Likviduje to malé firmy

Jozef Mihál
Zdroj: TASR/D. Veselský

Daňové licencie znižujú atraktivitu podnikateľského prostredia na Slovensku, pretože likvidujú malé firmy. Tvrdí to opozičná strana SaS, ktorá predkladá na septembrovú schôdzu parlamentu návrh na ich zrušenie.

Novela zákona o dani z príjmov by mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2017.

S návrhom na zrušenie daňových licencií prichádzajú poslanci Národnej rady SR Jana Kiššová, Ľubomír Galko, Jozef Mihál, Eugen Jurzyca, Jozef Rajtár a Juraj Droba (všetci SaS).

SaS: Znižuje to atraktivitu podnikania

Súčasné znenie zákona o dani z príjmov upravuje daňové licencie právnických osôb v rozpätí od 480 eur do 2 880 eur ročne, čo podľa nich zvyšuje rizikovosť, a teda aj znižuje atraktivitu podnikateľského prostredia na Slovensku.

Liberáli upozornili, že tvorcovia daňových licencií zjavne nemali ambíciu využiť legislatívne možnosti ich nastavenia tak, aby postihli spoločnosti, ktoré sa dlhodobo a plánovite vyhýbajú daňovým povinnostiam, ale zvolili cestu „hrubej sily“ voči všetkým.

Súčasné nastavenie daňových licencií má likvidačný potenciál na množstvo malých firiem, ktoré sú v strate z celkom objektívnych dôvodov a na druhej strane podvodníkov sa veľmi nedotkne, pretože tí disponujú dostatočnými „ušetrenými“ zdrojmi na úhradu licencií. Z uvedeného dôvodu považujeme nastavenie daňových licencií v ich súčasnej podobe za zlé a navrhujeme ich zrušenie,“ zdôvodnili.

Mierne negatívny vplyv na rozpočet

Opoziční poslanci predpokladajú, že zrušenie daňových licencií bude mať mierne negatívny vplyv na štátny rozpočet.

Vyčíslili ho na približne 70 miliónov eur ročne v roku 2017 aj v nasledujúcich troch rokoch. Návrhu zákona však pripisujú pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.