Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2016, 00:00

Firmy si musia ľudí vzdelávať

Školy aj úrady zlyhávajú v poskytovaní kvalifikovaných pracovníkov, tvrdia zamestnávatelia.

Firmy si musia ľudí vzdelávať
Zdroj: Peter Mayer

Na Slovensku stále platí, že tu najmä v technických odvetviach chýba kvalifikovaná pracovná sila. V tejto oblasti dlhodobo zlyhávajú školy aj úrady práce. Personálne agentúry síce ponúkajú ľudí aj zo zahraničia, ale je to len dočasné riešenie. Tí totiž berú Slovensko len ako prestupnú stanicu do západnej Európy. Konštatovali to odborníci na včerajšej HNkonferencii Trendy v HR 2017, ktorú zorganizovali Hospodárske noviny.

Školy zlyhávajú
Najväčší problém so zháňaním nových zamestnancov majú nielen veľké firmy, ako sú automobilky, ale aj malé podniky. „Pozície ako nastavovač strojov máme neobsadené aj dva roky. Ľudí nám berú automobilky a školy či úrady práce nám nie sú schopné dodať použiteľných pracovníkov,“ vysvetľuje Marcela Tokošová, riaditeľka firmy Kovotvar.

Spoločnosť z Kútov si preto vypomáha aj sama. Zaškoľuje nekvalifikovaných ľudí na vlastné náklady. To je však drahé a časovo náročné. „Nového pracovníka musí zaškoľovať nástrojár, ktorí tak urobí len polovicu svojej práce,“ vysvetľuje zákutia vlastného vzdelávania šéfka Kovotvaru.

Spoločnosť dnes zamestnáva okolo 100 ľudí a potrebuje ich ešte dvakrát toľko. Keďže ich na Slovensku nevie nájsť, vypomáha si agentúrnymi zamestnancami aj z Bulharska či Rumunska.

Duálne vzdelávanie by malo vyriešiť aspoň časť dnešného problému s nedostatočnou kvalifikáciou a praxou. Prvých absolventov tieto školy vychovajú až o niekoľko rokov. Akútny nedostatok pracovnej sily však spoločnosti na Slovensku pociťujú už dnes. „Duálne vzdelávanie sa nehodí pre malé firmy, ktoré potrebujú ročne len niekoľko nastavovačov špecifických strojov, a nie každý rok dvadsiatich absolventov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.