Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2016, 00:00

Nováky sú na hrane, hrozí im koniec

Slováci dotujú výrobu elektriny z hnedého uhlia 90 miliónmi eur ročne.

Nováky sú na hrane, hrozí im koniec
Zdroj: Archív HN

Pred rokom štát potichu „odklepol“ milióny eur na výrobu elektriny z hnedého uhlia na hornej Nitre. Dnes však hrozí, že sa dvere závodu v Novákoch zatvoria. A to už od začiatku budúceho roka. Dôvodom má byť nová vyhláška z dielne Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá má Novákom odkrojiť z rozpočtu.

Nižší doplatok
Na podporu baníctva a výroby elektriny z hnedého uhlia sa skladajú Slováci prostredníctvom svojich účtov za elektrinu. Dosiaľ to bolo takmer 94 miliónov eur ročne. Od budúceho roka má však tento „doplatok“ klesnúť približne o 20 miliónov. Podľa Slovenských elektrární, pod ktoré závod spadá, to bude mať vážne dôsledky. „Navrhovaný spôsob výpočtu priamo ohrozuje ekonomickú udržateľnosť prevádzky elektrárne Nováky,“ vysvetľuje v podnikovom časopise elektrární Vlastimil Tomašovič, vedúci úseku regulovaných činností spoločnosti. Elektrárne ďalej uvádzajú, že úrad do vzorca tentoraz nezahrnul napríklad náklady na nevyhnutné rekonštrukcie či platby za prístup do distribučnej sústavy. Rovnako sa elektrárne sťažujú aj na špeciálny poplatok, G-komponent, ktorý im ročne nafúkol účty až o 18 miliónov eur. Elektráreň dnes priamo zamestnáva 261 ľudí, no nepriamo na seba viaže ďalších 11-tisíc pracovných miest v uhoľnom priemysle. Najmä v Hornonitrianskych baniach pri Prievidzi.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.