Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2016, 00:00

Ovocinári kvôli zmarenej úrode prepúšťajú ľudí

Pestovatelia prišli kvôli silným mrazom o značnú časť úrody, dotácie stále neprichádzajú.

Ovocinári kvôli zmarenej úrode prepúšťajú ľudí
Zdroj: TASR

Ovocinári prichádzajú o prácu. Mrazom zničená úroda neznamená pre pestovateľov iba zníženie tržieb, ale aj čistky medzi zamestnancami. Podľa prezidenta Ovocinárskej únie Mariána Vargu mohlo prísť o prácu niekoľko stoviek ľudí. Dotácie z ministerstva pôdohospodárstva sú však otázne.

Záplata na katastrofálne škody
Podľa odhadov Ovocinárskej únie prišli slovenskí pestovatelia pre mrazy o 60 percent úrody. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná avizovala, že poškodení ovocinári môžu dostať na katastrofálne škody finančnú záplatu. Ovocinári však nemajú nič isté. „Ministerstvo čaká na dáta celej úrody v tomto roku, keďže zber ešte prebieha. Zatiaľ je preto priskoro vyjadrovať sa ku konkrétnym opatreniam,“ informoval hovorca rezortu Vladimír Machalík. Ak dotácie predsa len budú, ovocinári ich uvidia najskôr na konci roka. Podľa šéfa ovocinárov Mariána Vargu však mnohí pestovatelia prosia o pomoc už teraz. Zber pokračuje a oni nemajú ako zaplatiť pracovníkov potrebných na pestovateľské práce. Podľa Štatistického úradu je v odvetví poľnohospodárstva, rybolovu a lesníctva zamestnaných dokopy 72-tisíc ľudí, ovocinári z toho tvoria len menšiu časť s približne 3-tisíc zamestnancami. Ich počet sa však kvôli nedostatku financií znižuje. „Ovocinári museli prepustiť približne 40 percent zamestnancov. Všetci však potrebujeme pracovníkov najmä na obrezanie a prípravu stromov na novú sezónu, ak sa to nestihne, môže sa stať, že ovocinári budú ma

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.