Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2016, 19:09

Dať si rybu má chybu. Jahnátek nezákonne pridelil 700-tisíc eur pre televíziu TA3

Ľubomír Jahnátek
Zdroj: TASR/M. Baumann

Bývalý minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek pochybil v roku 2012, keď rozhodol o pridelení zákazky bez verejnej súťaže. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie. Podnet podala ešte pred takmer štyrmi rokmi Transparency International.

"Peniaze sa už minuli"

Išlo o zákazku za takmer 700-tisíc eur na propagáciu konzumácie rýb súkromnej televízii TA3. Transparency ju na facebooku označuje za "televíziu naklonenú vláde."

Keďže sme v tom videli obchádzanie zákona, podali sme podnet na Úrad pre verejné obstarávanie ešte v čase, keď peniaze neboli minuté," píše Transparency International na svojej facebookovskej stránke.

Organizácia odkazuje na to, že odpoveď dostali až po tri a pol roku. „Úrad nám poslal vyrozumenie: Mali sme pravdu, Jahnátkovo ministerstvo naozaj porušilo zákon. Peniaze sú už dávno minuté, rybičky nezákonne spropagované, ministerstvo už má novú ministerku...," dodáva Transparency.

Odporúčanie pre štát

Neziskovka tvrdí, že táto kontrola už veľmi neplní funkciu. Transparency tak dáva aspoň odporúčanie, že štát by mal pri predeľovaní mediálnych zákaziek dbať na skutočnú súťaž a efektívne míňanie peňazí.

"V protokole kontrolná skupina konštatovala, že vykonanou kontrolou nad dodržiavaním zákona o verejnom obstarávaní bolo z predloženej dokumentácie zistené, že kontrolovaný svojím konaním porušil zákon o verejnom obstarávaní, resp. konal v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní," píše sa vo vyrozumení úradu.

Ten do pondelňajšieho večera neodpovedal na otázky o ďalších krokoch či prípadných sankciách pre ministerstvo. Rezort pôdohospodárstva poskytne svoje stanovisko v utorok. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.