Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2016, 00:00

Budúcnosť našej firmy je v Afrike

Rodinná spoločnosť Ličkovcov z Krupiny sa nevie presadiť v slovenských tendroch, radšej idú na iný kontinent.

Budúcnosť našej firmy je v Afrike
Zdroj: Peter Mayer

Keď pred štvrťstoročím zanikla štátna firma Pozemné stavby, Jozef Ličko z Krupiny sa rozhodol zúročiť svoje skúsenosti na vlastnom. Začínal ako živnostník a v roku 1993 spolu s bratom Petrom založili firmu Hontstav. Dnes má firma štyridsať zamestnancov a tvoria ju tri divízie. Okrem stavebníctva a strojárstva majú malý hotel s barom a reštauráciou, ktorý donedávna riadila Jozefova dcéra Marianna, ktorá sa však dnes venuje materským povinnostiam.

Skúsenosť z Čadu
Tretiu divíziu firmy tvorí strojárstvo a riadi ju Jozefov brat Peter. „Okrem oceľových konštrukcií a nakladačov zvaných Medveď vyvíjame pre družstevníkov aj špeciálny stroj, prototyp diaľkovo ovládanej mašiny na likvidáciu porastov,“ vysvetľuje Peter Ličko. Kedysi sa firma podieľala aj na výrobe odmínovacieho kompletu Diana a manažéri firmy boli spoluautormi patentu na známy odmínovací stroj Božena. Napokon, na odmínovaní Juhoslávie či Bosny sa zúčastnili priamo. Pre Američanov dodávali tiež leteckú manipulačnú techniku a ich prepravné vozíky na kontajnery sú na letiskách v Miláne, Paríži či Štokholme. Vyrábali aj špeciálnu paletu na prepravu leteckého trenažéra pre americkú armádu do Afganistanu.

V roku 2013 mal syn zakladateľa a tretí konateľ firmy Jozef Ličko mladší nevšedný zážitok. V Čade viedol stavebnú partiu, ktorá tu stavala futbalový štadión. Rodinná firma Hontstav s najnižšou cenovou ponukou vyhrala tender, do ktorého sa zapojili aj francúzske či talianske firmy. Miestny developer stavby sa však dostal do finančných problémov a zrejme aby zakryl svoje vlastné zlyhania, využil miestne kontakty a Jozefa Lička na základe neexistujúcich paragrafov na niekoľko mesiacov (vrátane Vianoc) miestny prokurátor doslova uväznil – zakázal mu opustiť krajinu. Za nášho občana sa vtedy prihováral aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a vtedajší prezident Ivan Gašparovič.

„Keď mi ministerstvo povedalo, že vyčerpali všetky možnosti, ktoré majú, rozhodol som sa ujsť,“ spomína Jozef Ličko mladší, ktorý po malom dobrodružstve prekročil hranice Kamerunu a stade odletel do Paríža.

Problémy doma
Paradoxné je, že čadskú zákazku neľutujú. Do Afriky sa totiž rozhodli ísť preto, lebo v tom čase mali doma veľmi slabé obdobie. Ak by zákazku nedostali, boli by na tom vtedy veľmi zle. Na porovnanie: kým minulý rok bol obrat firmy čosi vyše milióna eur, len zákazka na výstavbu štadióna v Čade stála 7,5 milióna. Ďalšia zákazka, tentoraz z Líbye, je na výstavbu piatich budov v prístave hlavného mesta Tripolis za 18 miliónov eur. V Afrike dokážu podľa vlastných slov urobiť lepšie marže ako doma, kd

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.