Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2016, 00:00

Eurofondy nechcú, tak Slováci idú do Afriky

Rodinná spoločnosť Ličkovcov z Krupiny sa nevie presadiť v slovenských tendroch, radšej idú na iný kontinent.

Eurofondy nechcú, tak Slováci idú do Afriky
Zdroj: HONTSTAV

Podobných príbehov napísali deväťdesiate roky mnoho. Pred vyše štvrťstoročím zaniká štátna firma Pozemné stavby. Na „ulici“ sa spolu s ďalšími desiatkami pracovníkov ocitá aj Jozef Ličko. Krupinčan urobí v neľahkej situácii dôležité rozhodnutie – spolu s bratom Petrom sa púšťajú do vlastného biznisu. Zakladajú firmu Hontstav.

​Presne tú istú, ktorá dnes zamestnáva 40 ľudí a jej produkty poznajú po celom svete. Prepravné vozíky z Krupiny nájdete na letiskách v Miláne, Paríži i Štokholme. Okrem toho dnes firma pôsobí aj v stavebníctve či turizme. Paradoxne, na Slovensku je to podľa ich slov najťažšie. „Nevieme sa hýbať v eurofondoch a vo verejnom sektore. Fondy sú rozobrané spoločnosťami, medzi ktoré sa nevieme dostať,“ vraví Jozef Ličko starší. Krupinčania však nenariekajú. Svoj biznis sa rozhodli vo väčšom rozvíjať inde. „Ja a oco vidíme v Afrike budúcnosť našej firmy,“ prezrádza Jozef Ličko ml., syn zakladateľa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.