Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2016, 15:15

Máte tetovanie? Možno sa rýchlejšie zamestnáte, ukázala štúdia

Máte tetovanie? Možno sa rýchlejšie zamestnáte, ukázala štúdia
Zdroj: pixabay.com

Viditeľné tetovanie nemusí byť prekážkou pri hľadaní práce, ale práve naopak. Ukázala to britská štúdia, podľa ktorej na niektorých pozíciách majú kandidáti s tetovaním na tele dokonca väčšiu šancu než konkurenti bez neho.

Platí to najmä vo firmách, ktoré sa zameriavajú na mladšiu klientelu. Výskum uskutočnila Univerzita v St. Andrews, v ktorej 192 ľudí so skúsenosťami z manažérskych pozícií hodnotilo kandidátov o zamestnanie s tetovaním a bez tetovania, napísal britský denník The Daily Mail.

Pri hypotetickom výbere vhodnejšieho kandidáta na pozíciu barmana v reštaurácii, podľa fotografií mužov a žien, udelili vyššie hodnotenie uchádzačom s tetovaním v tvare hviezdy na krku.

Muži získali priemerné hodnotenie 5,07 bodov, zatiaľ čo záujemci bez tetovania len 4,38 bodu. Ešte väčší úspech mali potetované ženy. Získali 5,14 bodu, na rozdiel od nepotetovaných s výsledkom 4,51 bodu.

Avšak v ďalšej pozícii, kedy sa kandidáti uchádzali o miesto čašníka, už hodnotitelia udeľovali nižšie známky potetovaným. V prostredí reštaurácie, ktorá láka skôr staršiu klientelu, tetovaní uchádzači získali hodnotenie len 3,39, tí nepotetovaní 4,67.

Autori štúdie napriek tomu došli k záveru, že tetovanie je v niektorých prípadoch atraktívne a zvyšuje šance uplatnenia na pracovnom trhu. „Viditeľne potetovaní uchádzači o prácu sa môžu javiť ako vhodní kandidáti, pretože môžu pomôcť pozitívne prenášať imidž spoločnosti alebo značku. Najmä to platí vo firmách, ktoré cielia na mladých a viac vyhranených zákazníkov,“ uviedol profesor Andrew Timming z Univerzity v St. Andrews.

Timming v prieskume oslovil tiež manažérov módneho reťazca, reštaurácií a skateboardové firmy, ktorí mu závery potvrdili. Zároveň však dodali, že tetovanie nesmie mať rasistický či satanistický podtext. Tiež nesmie urážať ženy a mať akúkoľvek súvislosť s drogami či alkoholom.

Podľa autora všetky predchádzajúce štúdie zmieňovali len negatívne dôsledky tetovania pri hľadaní práce. Domnieva sa však, že je dôležité ukázať aj na pozitíva, a to aj v súvislosti s dramatickým nárastom počtu ľudí s tetovaním na tele v posledných rokoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.