27.09.2016, 00:00

Biznisu s pivom pomohli Číňania

Rodina Olejárovcov využila boom slovenských minipivovarov. Nadviazala na zaniknutú tradíciu v Poprade.

Rodina Olejárovcov rozbehla v Poprade prvý minipivovar Egidius Brewery. Na snímke zľava: Ján Olejár a Tomáš Červeňan.
Zdroj: TASR

Pod Tatrami sa pivo varilo nepretržite takmer dve storočia. Keď však v roku 2007 zatvoril svoje brány Pivovar Tatran a jeho výroba sa presťahovala do susedného Poľska, pivovarnícka tradícia v Poprade zanikla. Netrvalo však dlho a od decembra 2012 hasí smäd po zlatom moku v meste remeselný minipivovar Egídius Brewery. Ku vzniku mu pritom dopomohli obchodníci s lacným čínskym tovarom. Historickému centru Popradu totiž ešte pred šiestimi rokmi dominovalo viac ako 15 ázijských obchodov. „Situácia sa však zmenila a títo obchodníci začali postupne z mesta odchádzať, pretože sa im také podnikanie už nevyplatilo. Aj v našej budove sídlil čínsky obchod. Rozmýšľali sme preto, ako využiť vlastné priestory a rozhodli sme sa založiť prvý minipivovar v Poprade,“ hovorí Tomáš Červeňan, ktorý sa spoločného podnikania chytil popri svojom strýkovi Jánovi Olejárovi spolu s ďalšími rodinnými príslušníkmi Vladimírom Olejárom a Ľudmilou Pacákovou.

Pivo predtým nevarili
Rodina síce disponovala bohatými skúsenosťami s gastro službami, ale nikto z partie nadšencov dovtedy pivo nenavaril. Trvalo preto istý čas, kým Popradčania našli tú správnu a originálnu chuť. „Na začiatku pivo nebolo podľa našich predstáv, ale časom sme sa neustále zlepšovali. Aktuálne varíme štyri druhy piva plus dva sezónne špeciály,“ vraví Ján Olejár, ktorý je zároveň sládkom. Základnou myšlienkou prvého popradského remeselného pivovaru bolo priniesť na stôl skutočné pivo – uvarené iba zo základných surovín, bez chémie, umelých dochucovadiel a stabilizátorov. Podobne ako drvivá väčšina z päťdesiatky remeselných a reštauračných minipivovarov na Slovensku, aj v Poprade čapujú svoje pivo ako nepasterizované a nefiltrované. To je jeden z dôvodov, prečo si s vlastnými produktmi netrúfajú osloviť obchodné reťazce. Výstav piva však z roka na rok pribúda, aktuálne sa produkcia firmy pohybuje na úrovni približne 300 hektolitrov ročne. Koncom roka 2014 totiž k minipivovaru pridružili reštauráciu, ktorá sa o pár mesiacov dočká redizajnu. „Ako našu nevýhodu vnímame to, že z technických dôvodov nie je možné z reštaurácie vidieť, ako varíme pivo. Bolo by to pre hostí zaujímavejšie, ale nedá sa to zrealizovať,“ konštatuje Červeňan. Za rastom objemu produkcie sa zároveň skrýva i snaha dodávať vlastné pivo do neďalekých Vysokých Tatier.

Znova Číňania
Na rozbehnutie biznisu s pivom firma dala približne 100-tisíc eur. Až tretinu zo vstupnej investície si vyžiadala rekonštrukcia prevádzky na popradskom námestí. Osobitnou kapitolou sa pritom stal nákup pivovarníckej technológie. Keďže sa majiteľom tie zo Slovenska, Česka či Nemecka zdali príliš drahé, rozhodli sa zariskovať. „Najali sme si agenta, ktorý nám preveril dodávateľa z Číny. Technológiu sme si napokon od neho objednali zhruba za štvrtinovú cenu. Za štyri roky prevádzky sme s ňou nemali jediný problém,“ pochvaľuje si nákup Červeňan. Neustály rozmach malých pivovarov na Slovensku so sebou prináša jednu raritu – nedostatok sládkov. Hoci má pivovarníctvo na Slovensku stáročnú históriu, nájsť skúseného odborníka je ako hľadať ihlu v kope sena.

Sládok ako nedostatkový tovar
Niektorí z nich preto odborne dohliadajú na viacero pivovarov naraz, iní sa na neho museli vypracovať samoštúdiom po večeroch. Za výpadkom expertov vidia pivovarníci absenciu vo vzdelávaní znásobenú postupným zatváraním tradičných pivovarov. Na Slovensku pritom chýba celý medzistupeň v podobe strednej školy so špecializáciou na tento potravinársky odbor. Nie každého totiž láka vysoká škola. Medzeru vo výchove preto zaplnila Slovenská živnostenská komora. Spoločne s pivovarníkmi a so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre rozbehla akreditovaný študijný program sla

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.