Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2016, 00:00

Biznisu s pivom pomohli Číňania

Rodina Olejárovcov využila boom slovenských minipivovarov. Nadviazala na zaniknutú tradíciu v Poprade.

Biznisu s pivom pomohli Číňania
Zdroj: TASR

Pod Tatrami sa pivo varilo nepretržite takmer dve storočia. Keď však v roku 2007 zatvoril svoje brány Pivovar Tatran a jeho výroba sa presťahovala do susedného Poľska, pivovarnícka tradícia v Poprade zanikla. Netrvalo však dlho a od decembra 2012 hasí smäd po zlatom moku v meste remeselný minipivovar Egídius Brewery. Ku vzniku mu pritom dopomohli obchodníci s lacným čínskym tovarom. Historickému centru Popradu totiž ešte pred šiestimi rokmi dominovalo viac ako 15 ázijských obchodov. „Situácia sa však zmenila a títo obchodníci začali postupne z mesta odchádzať, pretože sa im také podnikanie už nevyplatilo. Aj v našej budove sídlil čínsky obchod. Rozmýšľali sme preto, ako využiť vlastné priestory a rozhodli sme sa založiť prvý minipivovar v Poprade,“ hovorí Tomáš Červeňan, ktorý sa spoločného podnikania chytil popri svojom strýkovi Jánovi Olejárovi spolu s ďalšími rodinnými príslušníkmi Vladimírom Olejárom a Ľudmilou Pacákovou.

Pivo predtým nevarili
Rodina síce disponovala bohatými skúsenosťami s gastro službami, ale nikto z partie nadšencov dovtedy pivo nenavaril. Trvalo preto istý čas, kým Popradčania našli tú správnu a originálnu chuť. „Na začiatku pivo nebolo podľa našich predstáv, ale časom sme sa neustále zlepšovali. Aktuálne varíme štyri druhy piva plus dva sezónne špeciály,“ vraví Ján Olejár, ktorý je zároveň sládkom. Základnou myšlienkou prvého popradského remeselného pivovaru bolo priniesť na stôl skutočné pivo – uvarené iba zo základných surovín, bez chémie, umelých dochucovadiel a stabilizátorov. Podobne ako drvivá väčšina z päťdesiatky remeselných a reštauračných minipivovarov na Slovensku, aj v Poprade čapujú svoje pivo a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.