Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2016, 00:00

Slovensko pýta od Enelu doplatok štvrť miliardy

Ministerstvo hospodárstva opäť obnovilo rokovania s akcionárom o finančnom vyrovnaní privatizácie spred 10 rokov.

Je to už desať rokov, čo taliansky akcionár Enel odkúpil väčšinový podiel v Slovenských elektrárňach. Za 66 percent akcií vtedy zaplatil 839 miliónov eur. No štát od neho dnes pýta ďalšie peniaze.

Ešte pred predajom sa Slovensko s Talianmi dohodlo, že sa neskôr ku kúpnej cene vrátia a upravia ju – či už formou doplatku zo strany štátu, alebo Enelu. Napriek tomu sa dosiaľ obchod po finančnej stránke neuzavrel a na stole sú stále nedoriešené záväzky. To sa však môže zmeniť. Podľa informácií HN štát koncom minulého týždňa opäť otvoril túto tému na stretnutí s talianskym akcionárom.

Štát chce späť milióny eur
Záujem štátu o dotiahnutie privatizácie potvrdil aj hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano. „Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že by mal Enel doplatiť Slovensku 228 miliónov eur,“ odkázal. Rezort sa pritom opiera o pôvodnú analýzu z roku 2011, ktorá túto sumu vyčíslila. Podobné plány mal aj predošlý šéf rezortu Pavol Pavlis, keď pred dvoma rokmi oznámil, že bude od Enelu žiadať doplatok prib

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.