Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2016, 00:00

Slovensko je druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európy, ukázala štúdia

Svetové ekonomické fórum zverejnilo svoj každoročný index korupcie ako súčasť správy o globálnej konkurencieschopnosti.

Slovensko je druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európy, ukázala štúdia
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Závery Svetového ekonomického fóra sú založené na prieskume, ktorý sa uskutočnil takmer medzi 15 000 vedúcimi pracovníkmi zo 141 ekonomík od februára do júna a zapracoval ho do správy o globálnej konkurencieschopnosti.

Krajiny sú v indexe korupcie zoradené podľa odpovedí v prieskume na nasledujúce tri otázky:

1. Aké časté je vo vašej krajine nezákonné zneužívanie verejných prostriedkov spoločnosťami, jednotlivcami alebo skupinami? (Bod 1.03 v detailnej správe každej krajiny)

2. Ako hodnotíte etické štandardy politikov vo vašej krajine? (Bod 1.04 v detailnej správe každej krajiny)

3. Aké obvyklé je pre firmy vo vašej krajine, aby nedokladovali platby alebo poskytovali úplatky? (Bod 1.05 v detailnej správe každej krajiny)

Numerické odpovede sa pohybujú v rozmedzí od jeden po sedem, pričom jednotka znamená najväčšiu korupciu, sedmička najmenšiu a sú mediánom numerických odpovedí na vyššie položené otázky.

Portál Business Insider sa zameral na bohaté krajiny z radov členov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

HNonline sa zas pozrel na všetky krajiny Európy, ktoré sa prieskumu zúčastnili a zoradil ich do zoznamu podľa miery korupcie. Slovensku v ňom patrí veľmi nelichotivá priečka. Celý rebríček si pozrite v galérii:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.