Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2016, 14:22

Do štátneho rozpočtu pritieklo menej. Napriek tomu sa schodok znížil takmer o polovicu

Príjmy štátneho rozpočtu síce medziročne klesli, no výdavky klesli výraznejšie.

Do štátneho rozpočtu pritieklo menej. Napriek tomu sa schodok znížil takmer o polovicu
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu septembra tohto roka schodok vo výške 644,3 milióna eur. Medziročne sa znížil o 532,2 milióna eur, čo predstavuje 45,2 percent. Informovalo o tom dnes Ministerstvo financií SR.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesli príjmy štátneho rozpočtu o 724,4 milióna eur alebo o 6,9 percent. Výdavky štátneho rozpočtu boli medziročne tiež nižšie, a to o 1,256 miliardy eur predstavujúcich 10,7 percent.

Vyššie daňové príjmy

Ako ministerstvo ďalej uviedlo, daňové príjmy medziročne vzrástli o 495,1 milióna eur, teda o 6,5 percent. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 545,3 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 61 miliónov eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 12,2 milióna eur a pri dani z medzinárodného obchodu a transakcií o 1,8 milióna eur.

Medziročný pokles bol zaznamenaný pri dani z príjmov fyzických osôb a pri dani z pridanej hodnoty,“ priblížil rezort financií.

Lacnejšia obsluha dlhu

V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o 62,6 milióna eur. Pozitívny vývoj nastal v rámci príjmov z administratívnych poplatkov, ktoré medziročne vzrástli o 13,3 milióna eur.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu sa medziročne znížili o 98,8 milióna eur, teda o 11 percent. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu Európskej únie došlo k medziročnému poklesu o 1,143 miliardy eur, s čím podľa ministerstva súvisí aj úspora zdrojov spolufinancovania vo výške 229,1 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.