Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2016, 00:00

V platobnej disciplíne zaostávame za Západom

Riaditeľ pre malé a stredne veľké firmy spoločnosti UniCredit Bank František Doležal pre HN o preverovaní klientov a problémoch bánk:

V platobnej disciplíne zaostávame za Západom
Zdroj: Pavol Funtál

Banky si musia preverovať nielen kvalitu odberateľov, ale aj dodávateľov, tvrdí František Doležal

Spolužiak, ktorý vedie rodinnú firmu v Lučenci, sa mi nedávno posťažoval na to, že malí domáci podnikatelia nedostávajú dotácie. Naopak, Francúzi a Švajčiari, ktorí v meste tiež podnikajú, ich dostávajú. Čo by ste domácim firmám poradili?
Nie je to úplne tak, že dotácie sa týkajú iba zahraničných spoločností. Nedávno sme organizovali s Hospodárskymi novinami HN Club v Košiciach, kde bolo zo strany ministerstva hospodárstva deklarované, že štátna pomoc sa netýka len zahraničných investícií. Dôležité je zvýšiť informovanosť o rôznych schémach na podporu malých a stredných podnikov a dostať tieto informácie priamo k nim.

Jedným zo spôsobov, ako získať financie do firmy, je faktoring. Ako funguje?
Vo všeobecnosti je faktoring produkt, ktorý faktoringové spoločnosti ponúkajú na trhu. Nie je však jediný, ktorý môže podnikom pomôcť. Faktoring môže znamenať, že firma má množstvo odberateľov, ktorí sú na tom bonitne lepšie. Snaží sa takýmto spôsobom dostať k reálnemu financovaniu, ktoré jej zlepší cash flow. V podstate ide o transfer rizika na iné subjekty, teda odkup portfólia pohľadávok voči viacerým subjektom.

Môže sa to ur

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.