Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2016, 00:00

V platobnej disciplíne zaostávame za Západom

Riaditeľ pre malé a stredne veľké firmy spoločnosti UniCredit Bank František Doležal pre HN o preverovaní klientov a problémoch bánk:

V platobnej disciplíne zaostávame za Západom
Zdroj: Pavol Funtál

Banky si musia preverovať nielen kvalitu odberateľov, ale aj dodávateľov, tvrdí František Doležal

Spolužiak, ktorý vedie rodinnú firmu v Lučenci, sa mi nedávno posťažoval na to, že malí domáci podnikatelia nedostávajú dotácie. Naopak, Francúzi a Švajčiari, ktorí v meste tiež podnikajú, ich dostávajú. Čo by ste domácim firmám poradili?
Nie je to úplne tak, že dotácie sa týkajú iba zahraničných spoločností. Nedávno sme organizovali s Hospodárskymi novinami HN Club v Košiciach, kde bolo zo strany ministerstva hospodárstva deklarované, že štátna pomoc sa netýka len zahraničných investícií. Dôležité je zvýšiť informovanosť o rôznych schémach na podporu malých a stredných podnikov a dostať tieto informácie priamo k nim.

Jedným zo spôsobov, ako získať financie do firmy, je faktoring. Ako funguje?
Vo všeobecnosti je faktoring produkt, ktorý faktoringové spoločnosti ponúkajú na trhu. Nie je však jediný, ktorý môže podnikom pomôcť. Faktoring môže znamenať, že firma má množstvo odberateľov, ktorí sú na tom bonitne lepšie. Snaží sa takýmto spôsobom dostať k reálnemu financovaniu, ktoré jej zlepší cash flow. V podstate ide o transfer rizika na iné subjekty, teda odkup portfólia pohľadávok voči viacerým subjektom.

Môže sa to urobiť tak, že sa vymáhanie pohľadávok prenesie iba na banku?
Nie je to až tak o vymáhaní pohľadávok. Faktoring funguje tak, že firma predáva svoje pohľadávky faktoringovej spoločnosti. Ak je faktoring regresný, teda pohľadávka nie je zaplatená či poistená, spoločnosť, ktorá ju od podnikateľa odkupuje, má právo po nezaplatení pohľadávky týmto odberateľom vymáhať svoju pohľadávku od samotného klienta. Existuje však aj bezregresný faktoring.

Pri faktoringu si firmy zrejme dobre preverujete...
Určite áno. Pokiaľ je to rodinná firma alebo spoločnosť, ktorá podniká na trhu už niekoľko rokov, môžeme jej ponúknuť klasické prevádzkové financovanie reflektujúce prevádzkový cyklus. Platobná disciplína však ešte nie je na úrovni západnej Európy. Banky si musia preverovať nielen kvalitu odberateľov, ale aj dodávateľov, čiže klientov. Či dokážu v požadovanom čase a kvalite na základe zmluvnej dokumentácie daný výrobok vyrobiť a dodať, pretože od týchto aspektov závisí, či bude faktúra zaplatená. Áno, máte pravdu v tom, že platobná disciplína na Slovensku nie je úplne ružová, ale, bohužiaľ, žijeme v nejakom makroekonomickom prostredí a je na nás, bankách a klientoch, aby sme dokázali tieto riziká eliminovať.

Banky trápia nízke úroky, predpokladám, že aj podniky si dokážu lacnejšie požičiavať. Za koľko dokáže momentálne malá či stredná firma získať úver od banky?
Môžem vám odpovedať otázkou? Koľko ste ochotný zaplatiť za auto strednej triedy?

Od desať- do dvadsaťtisíc eur.
Podobne by som vám odpovedal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.