Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2016, 00:00

Mali jeden počítač, dnes chcú svoj e-shop

Mali jeden počítač, dnes chcú svoj e-shop
Zdroj: Peter Mayer

Blížime sa ku Skalici. V industriálnej časti nás už upozorňujú bilbordy, že sa blížime k Západoslovenským tlačiarňam Skalica. Ani samotný podnik sem nezapadá. Určite nie svojím farebným betónovým plotom. Na nedostatočnú farebnosť sa nemôže sťažovať ani logo firmy či vizitky jej šéfky Želmíry Macháčkovej. „Práve meníme logo na Západotlač Skalica, lebo pôvodný názov je veľmi dlhý,“ hovorí pani Macháčková a ukazuje nové vizualizácie loga.


V minulom roku tlačiarne v Skalici oslávili 350 rokov od založenia a Macháčkovci sú tak súčasťou dlhého príbehu. „Sto rokov v Skalici tlačili knihy jezuiti, potom štyri generácie rodiny Škarniclov, dve generácie Teslíkovcov a teraz je tu tretia generácia Macháčkovcov,“ rekapituluje rodinnú tradíciu tlačiarne jej šéfka.

Od národovcov k obálkam
Dedo súčasnej riaditeľky, Ján, bol tlačiar a učil sa u skalického majiteľa tlačiarne Teslíka. Po druhej svetovej vojne v roku 1948, keď komunisti Teslíkovi tlačiareň znárodnili, išiel robiť tlačiara do Bratislavy. „Neskôr sa do Skalice vrátil, pretože bol patriot,“ dodáva s úsmevom Macháčková. Tlačiareň v Skalici, ktorá v minulosti produkovala aj knihy slovenských národovcov, však už v šesťdesiatych rokoch 20. storočia vyrábala len obálky, vizitky a plagáty. „Komunisti z nej vyhádzali všetky stroje na kníhtlač, pretože sa báli ilegálnej tlače samizdatov a vdova po Teslíkovi ich ešte musela splácať štátnej banke, i keď nevyrábali,“ opisuje tragédiu rodiny Teslíkovcov dnešná riaditeľka tlačiarne.


Peter Macháček, syn Jána, vyštudoval tiež polygrafiu a po zozbieraní skúseností z Bratislavy takisto zakotvil v skalickej tlačiarni. Začínal ako sadzač a neskôr sa stal jej vedúcim.

Privatizácia
Malú skalickú tlačiareň, ktorá zamestnávala desiatku ľudí, zastihla zmena režimu v roku 1989 v dobrej kondícii. Keďže bola zisková, na začiatku deväťdesiatych rokov sa okolo nej začali točiť rôzni pochybní privatizéri, ktorým podľa Petra Macháčka išlo skôr o budovu ako o pokračovanie v biznise. „Preto sme tlačiareň stiahli z privatizácie a kúpili ju dvaja skalickí podnikatelia. Ivan Kmotrík a Pavol Horváth. Podnikali v Grafobale, teda v podobnom odvetví. „Boli to skalickí patrioti a aj preto investovali do podniku,“ tvrdí Peter Macháček. Podiel v tlačiarni neskôr získal aj Peter Macháček. Dnes už v podniku figurujú len Horváth a Macháček.

Hrdosť na dejiny Macháčkovci potvrdzujú aj tým, že spolufinancujú aj s mestom vznik Múzea tlače v starej budov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.