Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2016, 00:00

Odvody stúpnu aj živnostníkom

Zmeny v odvodových stropoch môžu podnikateľov motivovať k prechodu na eseročky.

Odvody stúpnu aj živnostníkom
Zdroj: Dreamstime

Šéfovia firiem aj živnostníci s vysokými príjmami. Obe skupiny budú od budúceho roka platiť na odvodoch viac než tento rok. Môže za to zmena v odvodových stropoch, ktorú chystá ministerstvo zdravotníctva aj Sociálna poisťovňa.

Živnostníci s vysokými príjmami
Znamená to, že ľudia s príjmom nad 4 290 eur mesačne si priplatia. Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že dokopy sa zvýšenie odvodov dotkne na Slovensku zhruba 15-tisíc ľudí. Koľkí z nich budú živnostníci a koľkí zamestnanci, nie je známe. Drobných podnikateľov, ktorí majú príjem nad 4 200 eur však zrejme na Slovensku nie je veľa. „Keď niekto pracuje ako živnostník, robí väčšinou remeselnú prácu alebo v oblastiach, ktoré nie sú vysokopríjmové. Živnostník, ktorý má vyššie príjmy a zamestnancov, väčšinou už prejde na eseročku,“ povedal prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.

Prechod na eseročky
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana predpokladá, že

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.