Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2016, 14:26

Nemecko výrazne obmedzí dávky pre cudzincov z únie. Nárok bude po piatich rokoch pobytu

Nemecko výrazne obmedzí dávky pre cudzincov z únie. Nárok bude po piatich rokoch pobytu
Zdroj: Reuters

Nemecko výrazne obmedzí možnosť čerpania sociálnych dávok pre cudzincov z krajín Európskej únie. Nárok na finančnú pomoc štátu budú mať v prípade nezamestnanosti až po piatich rokoch pobytu v krajine a nie po pol roku, ako to bolo doteraz. Príslušný návrh zákona dnes schválila spolková vláda, ktorá má v parlamente potrebnú väčšinu, aby norma prešla aj tam, informovala agentúra DPA.

"Kto tu žije, pracuje a platí odvody, má tiež oprávnený nárok na pomoc z nášho sociálneho systému," uviedla ministerka práce a sociálnych vecí Andrea Nahlesová. "Kto tu ale nikdy nepracoval a svoje živobytie si založil na poberaní štátnej finančnej pomoci, pre toho bude platiť, že o dávky musí žiadať vo svojej vlasti," dodala sociálnodemokratická politička.

Nárok budú mať občania EÚ, ktorí nežijú v Nemecku dlhšie ako päť rokov, podľa návrhu len na preklenovaciu dávku, ktorej výplata však bude obmedzená iba na štyri týždne. Pokryť by mala len náklady na základné potreby, akými sú jedlo, ubytovanie, hygiena a zdravotná starostlivosť.

Nahlesová návrhom zákona reagovala na minuloročné rozhodnutie Spolkového sociálneho súdu (BSG), podľa ktorého majú cudzinci z krajín EÚ s bydliskom v Nemecku viac ako šesť mesiacov nárok na určité sociálne dávky v zákonnej výške. Dávky v prípade dlhodobej nezamestnanosti im ale podľa súdu neprislúchajú. Aj tak množstvo miest a obcí varovalo pred nadmernou finančnou záťažou, ktorú im rozhodnutie súdu spôsobí.

V júni v Nemecku dostávalo nejakú formu sociálnych dávok 450 000 občanov z iných členských krajín EÚ, čo predstavuje asi 12 percent všetkých v krajine žijúcich cudzincov zo zvyšku európskej dvadsaťosmičky. Zhruba 135 000 z nich tvorili Bulhari a Rumuni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.