Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2016, 00:00

Miliardový biznis rozchod. J&T a Tkáč končia v EPH

Slovenskí finančníci sa sťahujú z energetického biznisu a Daniel Křetínský je najmocnejší muž našej energetiky.

Miliardový biznis rozchod. J&T a Tkáč končia v EPH
Zdroj: Pavol Funtál

Finančník Patrik Tkáč sa dnes zobúdzal ako zrejme druhý najbohatší, ak nie vôbec najbohatší Slovák. Aj keď na oficiálne získanie tohto titulu si bude musieť počkať ešte zopár mesiacov, už teraz je jasné, že má k tomu nakročené. Včera sa totiž uskutočnil jeden z najväčších obchodov za posledné desaťročia.

Najväčší energetický hráč v regióne – Energetický a průmyslový holding – mení svoju vlastnícku štruktúru. Odchádzajú z neho tak skupina J&T, ako aj spomínaný Patrik Tkáč. Hodnota rozchodu? Niekoľko miliárd eur.


Holding vznikol ešte v roku 2009, keď došlo k spojeniu skupiny PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera a J&T. Za sedem rokov sa skupina na čele s Danielom Křetínským dokázal vypracovať na nadnárodného hráča. Len na Slovensku vlastní podiely v Slovenských elektrárňach, Stredoslovenskej energetike či celú SPP – distribúciu.


Včera však EPH predal podiel vo svojej dcérskej spoločnosti EP Infrastructure, a to odštartovalo sériu zmien v celom holdingu. Po novom z neho dochádzajú tak J&T, ako aj Patrik Tkáč. Prvá dostane za odchod v prepočte asi 1,3 miliardy eur, druhý 1,7 miliardy. Táto suma môže byť zvýšená o ďalšiu miliardu.

A to v prípade, ak sa EPH bude dariť. „Takto získaný kapitál spolu s prostriedkami, ktoré spravujeme našim klientom, chceme použiť na vznik nového silného investičného fondu,“ naznačuje ďalšie smerovanie Patrik Tkáč. Daniel Křetínský tak po novom bude ovládať celý holding a stane sa kráľom stredoeurópskej energetiky.

Podľa analytikov všetky doterajšie zmeny vo vlastníckej štruktúre EPH smerujú k jednému cieľu – predaju celej firmy budúcemu veľkému investorovi. „To, čo sledujeme, je závereč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.