Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2016, 14:34

Bundesbank sa nepáči obchodovanie, ktoré riadia počítače

Experti banky však upozorňujú, že rýchle obchodovanie nemožno paušalizovať.

bundesbank
Zdroj: Reuters

Nemecká centrálna banka Bundesbank zaujíma skeptický postoj k mimoriadne rýchlemu obchodovaniu na burzách, ktoré riadia počítače. Podľa jej mesačnej správy existujú náznaky, že toto obchodovanie v turbulentných časoch posilňuje určité trendy. Informovala o tom agentúra DPA.

Niektorí obchodníci sú mimoriadne aktívni práve v kritických obdobiach a tlačia trh určitým smerom. Tí, ktorí v pokojnom období oživovali trh vysokými obratmi, sa práve v turbulentných časoch stiahnu a trhy tak prichádzajú o stabilizačný prvok.

Vyvracia dôležitý argument

Bundesbank tak vyvracia jeden z dôležitých argumentov branže v prospech tzv. turbo-obchodníkov. Branža totiž tvrdí, že práve títo obchodníci vždy zásobujú trhy dostatočnou likviditou a umožňujú tak rýchlu realizáciu obchodných príkazov za čestné ceny. Rýchlemu obchodovaniu sa venujú predovšetkým banky a investičné fondy.

Experti banky však upozorňujú, že rýchle obchodovanie nemožno paušalizovať. V pokojných časoch totiž veľkou mierou prispelo k samotnému fungovaniu trhu. Bundesbank odporúča preskúmať možnosti spomalenia obchodovania, aby sa zmiernilo konkurenčné znevýhodnenie ostatných obchodníkov.

Prvá presná analýza

Táto štúdia je podľa údajov Bundesbanky prvou presnou analýzou rýchleho počítačového obchodovania v Nemecku. Experti za týmto účelom preskúmali milióny dát z dvoch obchodných týždňov na termínovej burze Eurex v roku 2014. Rýchle obchodovanie má za cieľ v zlomkoch sekúnd uzatvoriť čo najviac obchodov a získať z toho výhody.

Tento model čelí kritike po niekoľkých nevysvetliteľných výkyvoch kurzov. Medzičasom sa počítačom riadenému obchodovaniu pripisuje až polovica celkového objemu transakcií v najdôležitejších burzových segmentoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.