Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2016, 00:00

Držiteľka Pulitzera pre HN: Názor a fakt rozdeľuje hrubá čiara

Článok musí byť podložený faktmi, aby prinútil politikov konať, hovorí držiteľka Pulitzera Deborah Nelson.

Držiteľka Pulitzera pre HN: Názor a fakt rozdeľuje hrubá čiara
Zdroj: Nadácia Tatra banky

Amerika aktuálne žije prezidentskými voľbami. Trump verzus Clintonová. Kto bude podľa vás víťaz?

Politiku nepokrývam, takže toto povedať neviem. A ako volička svoj názor neprezradím (smiech).

Editori magazínu The New Yorker verejne vyjadrili v prezidentských voľbách podporu Hillary Clintonovej, rovnako aj redakčná rada The Washington Post. Je to z pohľadu média správne rozhodnutie, podporiť konkrétneho kandidáta?

V tomto máme v Spojených štátoch dlhú tradíciu. V podstate každá redakcia a novinári sa vyjadrujú, koho budú voliť a koho podporujú. Noviny prinášajú fakty a potom sú novinári, ktorí povedia svoj názor. Medzitým je však veľká deliaca čiara.

V roku 1997 ste dostali Pulitzerovu cenu za sériu investigatívnych článkov o korupcii pri poskytovaní dotácií na bývanie pre pôvodné americké obyvateľstvo. Pomoc z verejných peňazí dostávali aj bohaté kmene, ktoré boli už zabezpečené vďaka prevádzkovaniu kasín. Ako ste prišli na to, že sa takto plytvá?

Tento príbeh sa začal anonymným tipom prostredníctvom telefonátu. Informácie som si išla preveriť. Vždy je mojou úlohou to urobiť, keď dostanem tip. Potrebujem vedieť, či skutočnosti, ktoré mi niekto oznámil, sú pravdivé alebo nie. Takže som sa vybrala prešetriť to. Zistila som, že naozaj jeden z členov kmeňa, ktorý rozhodne nebol chudobný, si postavil z týchto subvencií obrovský dom. Napísala som o tom článok a potom som začala dostávať ďalšie telefonáty, ktoré hovorili o podobných prípadoch v celej krajine. Vyžiadala som si teda odtajnenie verejných materiálov, išla som do archívov a zistila som ďalšie fakty.

Ako dlho celá táto investigatíva trvala?

Myslím, že to bolo okolo osem mesiacov. Prvý prípad sa začal s jediným tipom a odštartoval ďalšie. Od prvého telefonátu po posledný článok to však mohlo byť osem mesiacov.

Tieto články nakoniec pomohli odštartovať zmenu legislatívy, aby sa podobným prípadom zamedzilo. Nie vždy má investigatívna práca novinárov taký ohlas a dosah. Aký je to pocit?

Naštudovali ste si to. To je dobré (smiech). Vždy sa snažím zistiť a zozbierať také fakty, dáta,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.