Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2016, 10:12

Situácia v Líbyi a Nigérii sa upokojuje, oba štáty opäť chrlia na trh ropu

Líbya v októbri dodala na trh najviac ropy za takmer dva roky.

Situácia v Líbyi a Nigérii sa upokojuje, oba štáty opäť chrlia na trh ropu
Zdroj: Reuters

Nigéria a Líbya, dvaja členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorých produkciu tento rok zasiahli domáce ozbrojené konflikty, znova zvyšujú ťažbu. Ropný kartel chce pritom koncom mesiaca rokovať o obmedzení produkcie v členských štátoch, keďže svetový trh je zaplavený ropou. Prevaha ponuky nad dopytom totiž tlačí ceny komodity nadol. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Líbya v októbri dodala na trh najviac ropy za takmer dva roky. A nigérijský minister ropného priemyslu Emmanuel Kachikwu dnes uviedol, že dodávky z jeho krajiny prvýkrát od začiatku roka prekročili 2 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Zvýšenie ich ťažby tak môže skomplikovať OPEC snahu o dohodu o obmedzení produkcie, ku ktorej by sa malo pripojiť aj Rusko.

Ťažobné výnimky

"Organizácia hovorí o znížení, ale doteraz sme boli svedkami zvyšovania produkcie ropy v krajinách kartelu," skonštatoval Giovanni Staunovo, komoditný analytik zo švajčiarskej bankovej skupiny UBS.

Nigéria a Líbya očakávajú, že si pri rokovaniach o znížení ťažby presadia výnimky pre konflikty, ktoré majú negatívny vplyv na ich produkciu. Ale čím viac ropy dodávajú na trhy, tým viac sa zvyšuje tlak na ostatných členov OPEC, aby ráznejšie zredukovali svoju ťažbu, ak chcú dostať celkovú produkciu pod kontrolu.

Stretnutie sa blíži

Ropný kartel bude o návrhu limitov na ťažbu rokovať 30. novembra vo Viedni. Nigéria už zvýšila ťažbu na 2,1 milióna barelov ropy denne, povedal dnes novinárom Kachikwu. Dodávky ropy z Líbye v októbri vzrástli na približne 466-tisíc barelov zo septembrových priemerných 233-tisíc barelov/deň a dosiahli tak najvyššiu úroveň od novembra 2014.

A tak zatiaľ čo OPEC tvrdí, že smeruje k dohode o obmedzení ťažby, banková skupina Goldman Sachs Group sa naopak domnieva, že dohoda je čoraz menej pravdepodobná. To by znamenalo pokles cien ropy, ktoré by sa mohli vrátiť až na úroveň 40 dolárov (36,28 eura) za barel.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.