Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2021, 12:25

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku sa výrazne zhoršila

Hospodársky rast brzdili problémy v dodávateľských reťazcoch, napríklad globálny nedostatok čipov.

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku sa výrazne zhoršila
Zdroj: Reuters

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku sa v septembri opäť znížila, pokles vykázala už štvrtý mesiac za sebou. Investorov znepokojujú problémy v dodávateľských reťazcoch. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky dnes zverejnil nemecký inštitút ZEW.

Index dôvery sa znížil na 26,5 bodu z augustových 40,4 bodu. Pokles tak bol výraznejší, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters septembrovú hodnotu index odhadovali v priemere na 30 bodov.

"Očakávania sa v septembri opäť výrazne zhoršili. Hoci odborníci na finančný trh očakávajú ďalšie zlepšovanie ekonomickej situácie v najbližších šiestich mesiacoch, predpokladaný rozsah a dynamika tohto zlepšovania zaznamenali značný pokles," uviedol prezident ZEW Achim Wambach.

"Globálny nedostatok čipov v automobilovom sektore a nedostatok materiálov v stavebnom sektore viedli k výraznému zhoršeniu vyhliadok pre zisky v týchto odvetviach," dodal.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe. Hrubý domáci produkt Nemecka sa v druhom štvrťroku zvýšil o 1,6 percenta po dvojpercentnom poklese v prvom kvartáli.

Nemecké hospodárstvo začiatkom tohto roka zasiahli nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu. V druhom štvrťroku potom ekonomika ťažila z ich postupného uvoľňovania. Hospodársky rast však brzdili problémy v dodávateľských reťazcoch, napríklad globálny nedostatok čipov.

Spolkový štatistický úrad dnes oznámil, že priemyselná výroba v Nemecku sa v júli zvýšila o jedno percento oproti júnu.

Vrátila sa tak k rastu po predchádzajúcich troch medzimesačných poklesoch za sebou. Tieto údaje podľa agentúry Reuters signalizujú, že nemecké továrne pomaly prekonávajú problémy v dodávateľských reťazcoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.