Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2016, 00:00

Vojany zostanú. Energia má zdražieť

Štát sa rozhodol zachrániť stratovú uhoľnú elektráreň na východe. Slováci si tak môžu za energie priplatiť.

Vojany zostanú. Energia má zdražieť
Zdroj: TASR

Pred pár mesiacmi to vyzeralo ako hotová vec. Elektráreň vo Vojanoch mala zatvoriť svoje brány. Dôvodom boli najmä červené čísla, v ktorých už niekoľko rokov končila. Na stole bol pritom už aj plán prepúšťania: o prácu mala prísť stovka ľudí a ohrozených bolo aj ďalších 250 dodávateľov elektrárne. Dnes je situácia iná. Štát sa nečakane rozhodol uhoľnú elektráreň zachrániť.

Štát zasiahol, elektráreň zostáva
Čiastočne sa pod obrat podpísali aj úsporné opatrenia, ktoré v poslednom roku okresali Vojanom stratu. „Záchrana elektrárne vo Vojanoch je dobrá správa pre východné Slovensko. Elektráreň je významná pre stabilitu prenosovej a elektrizačnej sústavy a zabezpečuje prácu v regióne,“ povedal včera minister hospodárstva Peter Žiga. Pozitívne na správu reagoval aj starosta obce Vojany Štefan Czinke. „Isteže to pomôže. Nielen tým 400 ľuďom, ktorí priamo alebo nepriamo nachádzajú v elektrárňach prácu, ale celému regiónu,“ uviedol pre HN. Vojany majú pritom už načrtnutý plán výroby na celý budúci rok. Slovenské elektrárne, pod ktoré Vojany spadajú, majú však cieľ ponechať ich v prevádzke omnoho dlhšie. „Na základe dosiahnutej dohody môžu Slovenské elektrá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.