Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2016, 14:36

Môžeme si dovoliť viac ako Česi. Za bohatou Európou výrazne zaostávame, ukázala analýza

Slováci si za svoje výplaty môžu kúpiť výrazne menej tovarov ako obyvatelia bohatých západných krajín.

Môžeme si dovoliť viac ako Česi. Za bohatou Európou výrazne zaostávame, ukázala analýza
Zdroj: TASR

Európa je tradične rozdelená na bohatší západ a chudobnejší juh. Obyvatelia západných krajín majú vyššiu kúpyschopnosť, ako obyvatelia východnej Európy.

Kúpyschopnosť znázorňuje ochotu obyvateľstva míňať peniaze, ale aj to, koľko tovarov a služieb si môžu za svoju výplatu dovoliť. A v tomto ukazovateli sú v Európe veľké rozdiely. Hodnota prvej krajiny v úrovni kúpnej sily je na úrovni 460 percent európskeho priemeru, zatiaľ čo Slováci nedosahujú ani 60 percent.

Spoločnosť GFK.com, konkrétne jej česká pobočka, vypracovala štúdiu kúpyschopnosti obyvateľov Európy. Štúdia zahŕňala 42 krajín Európy. V galérii si pozrite, ktorých päť krajín obsadilo vrchné pozície, ale aj to, ako sa darilo vybraným postkomunistickým krajinám.

​Ako pripomínajú autori štúdie, dohnať západné krajiny v úrovni kúpyschopnosti je beh na dlhé trate a v najbližších rokoch sa to určite nepodarí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.