Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2016, 16:23

Dôchodcovia doplácajú na pôžičky z nebankoviek, počet exekúcií rastie

Mnohí penzisti si myslia, že dôchodky exekúciám nepodliehajú, čo však nie je pravda.

Dôchodcovia doplácajú na pôžičky z nebankoviek, počet exekúcií rastie
Zdroj: StockExpert

Počet exekúcií dôchodkov za uplynulé mesiace opäť stúpol. K 31. októbru 2016 ich Sociálna poisťovňa (SP) registruje 33 821. Pritom ešte ku koncu januára 2016 ich bolo 32 046 a ku koncu júla 33 249. Počas tohto roka je to nárast o vyše 1700 exekúcií dôchodkov.

Jedným z najčastejších dôvodov exekúcií dôchodkov sú pôžičky z nebankových subjektov. Sociálna poisťovňa preto upozorňuje dôchodcov, aby nepodľahli lákavým reklamám, ktoré sú často zavádzajúce a mnohým môžu spôsobiť finančné problémy.

"V tomto predvianočnom období opäť varujeme verejnosť pred zvýšenými rizikami nevýhodných pôžičiek. Často sa stáva, že najmä dôchodcovia sa na ne nechajú zlákať, a potom ich nedokážu splácať, alebo majú problém zabezpečiť si základné životné potreby z dôchodku, ktorý je krátený na základe príkazu exekútora. Exekučné zrážky z dôchodku sú totiž vykonávané ako následok toho, že dôchodca neuhradil dlh voči určitému subjektu," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Postup voči dlžníkovi v tomto štádiu, a to aj v prípade, ak ide o dôchodcu, je už v rukách exekútora a nerieši ho SP. Mnohí penzisti si však myslia, že dôchodky exekúciám nepodliehajú. Nie je to však pravda. Príkaz na exekúciu musí Sociálna poisťovňa rešpektovať a vykonávať určenú zrážku z dôchodku, zdôrazňuje Višváder.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.