Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2016, 14:53

Kažimír chce uvoľniť dlhovú brzdu. Na zmenu zákona bude potrebovať opozíciu

Minister financií argumentuje potrebou nahradiť eurofondy v oblasti infraštruktúry.

Kažimír chce uvoľniť dlhovú brzdu. Na zmenu zákona bude potrebovať opozíciu
Zdroj: Pavol Funtál

Na prelome tohto a budúceho roka začne ministerstvo financií rokovania s opozičnou stranou SaS o možnej úprave zákona o dlhovej brzde. V dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Zmenou zákona o dlhovej brzde by sa totiž podľa ministra mohla z rozpočtu financovať výstavba dopravnej infraštruktúry po tom, keď už nebudú k dispozícii eurofondy. Zákon o dlhovej brzde je však ústavným zákonom, a preto je na jeho zmenu potrebných aspoň 90 hlasov poslancov Národnej rady (NR) SR. Vládna koalícia teda potrebuje aj pomoc opozície.

Opatrný Švejna

"Hneď na prelome tohto a budúceho roka, je moja dohoda s predstaviteľmi SaS, ktorú považujem z tohto pohľadu za najväčšiu stranu, tam začneme rokovať o konkrétnych podmienkach," opísal Kažimír. Čo sa týka strán vládnej koalície, medzi nimi sa už podľa ministra povedalo, že rezort chce urobiť takúto zmenu. "Samozrejme, o technických detailoch musíme rokovať aj vnútri koalície," dodal Kažimír.

Ivan Švejna (Most-Híd) bol ale zatiaľ opatrný, nerád podľa vlastných slov takto hovorí o ústavnom zákone. "My si na odbornej báze sadneme a potom, keď sa dohodneme, pôjdeme s tým von. Ak sa dohodneme," doplnil Švejna. Podobne aj poslanec Jozef Mihál (SaS) nechce zatiaľ hovoriť o tejto možnej zmene. Rokovania však podľa neho treba začať. "Uvidíme, ktorá strana s čím príde a ako si to bude predstavovať," dodal.

Nahradiť eurofondy v doprave

Uvoľnenie zákona o dlhovej brzde jednoznačne v televíznej diskusii odmietol poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Eduard Heger. Zatiaľ si to v žiadnom prípade nevie predstaviť, chce vidieť v doprave v prvom rade efektivitu výdavkov. "Keď uvidíme efektivitu výdavkov, potom sa môžeme začať baviť," zdôraznil.

Financovanie výstavby diaľnic z rozpočtu po uvoľnení dlhovej brzdy je podľa ministra Kažimíra jednou z možností, ako nahradiť eurofondy v doprave. Ako ďalšiu možnosť uviedol iné prerozdelenie eurofondov z aktuálneho programového obdobia. A to tak, aby sa z tých programov, kde sa efektívne nedajú vyčerpať, presunuli do dopravy.

"My by sme určite chceli viac európskych peňazí na dopravu a na infraštruktúru, ale Komisia má na to iný pohľad. To je presne to, kde potrebujeme viac rokovať v Bruseli," vysvetlil. Ako tretiu možnosť označil nenahrádzanie eurofondových peňazí na dopravu, čím by sa v podstate spomalila výstavba infraštruktúry a viac by sa štát sústredil na opravu existujúcej cestnej siete.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.