Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2016, 18:00

Nevyhadzujte, opravujte! Švédi vyhlásili vojnu "odpadkovej" spoločnosti

Návrh počíta, že motivuje Švédov k tomu, aby nechali spotrebný tovar opravovať.

Nevyhadzujte, opravujte! Švédi vyhlásili vojnu "odpadkovej" spoločnosti
Zdroj: Reuters

Švédska vláda vyhlásila boj „odpadkovej“ spoločnosti. Informuje o tom DPA. Opravy práčok, bicyklov a iného spotrebného tovaru chce urobiť príťažlivejšie znížením dane. Opatrenia by mali prispieť k tvorbe pracovných miest.

Návrh ministerstva pre spotrebu je súčasťou stratégie štátneho rozpočtu na budúci rok. Parlament ho bude schvaľovať v decembri. Ak ho poslanci odobria, od 1. januára vstúpia do života opatrenia, ktoré by mali časom zmeniť správanie spotrebiteľov.

Daň klesne o polovicu

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na opravy bicyklov, oblečenia, topánok a domácej bielej techniky klesne o polovicu. Kto si dá opraviť práčku či chladničku, zaplatí opravárovi za hodinu práce menej.

Minister Per Bolund agentúre DPA povedal, že zlacnenie služieb má motivovať ľudí, aby si zánovné veci radšej dali opraviť namiesto ich vyhadzovania ako odpadu a kupovania nových. Podľa neho sa veľa ľudí vyjadrilo, že by chceli radšej dlhšie využívať, čo už majú, ale doteraz im na to chýbala motivácia.

Podpora obchodovania

Opatrenie vlády by malo viesť v nasledujúcom roku k výpadku daňových príjmov štátu okolo 750 miliónov švédskych korún (76,65 milióna eur). Vláda podporí aj obchodovanie s používaným tovarom. Bolund povedal, že ho chce čoraz viac ľudí kupovať.

Skupina odborníkov skúma, či sa dá systém zdieľania automobilov či ich spoločného využívania využiť aj v iných oblastiach spotreby.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.