Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2016, 14:46

Piloti Lufthansy opäť štrajkujú, spoločnosť zrušila stovky letov

Piloti požadujú zvýšenie platov.

Piloti Lufthansy opäť štrajkujú, spoločnosť zrušila stovky letov
Zdroj: Reuters

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa zrušila pre štrajk pilotov požadujúcich vyššie platy dovedna 816 dnešných letov na krátke vzdialenosti a ďalších 890 stredajších letov. Informovala o tom agentúra AP.

Lufthansa sa ešte v pondelok pokúšala pilotom v plánovanom dvojdňovom štrajku zabrániť súdnou cestou, pracovný súd v Mníchove však jej žiadosti o zákaz protestnej akcie nevyhovel. Podľa výpočtov spoločnosti sa dnešné zrušenie letov dotkne približne 82-tisíc pasažierov a stredajšie asi 98-tisíc ďalších.

Dvojdňová prestávka

Odborová organizácia pilotov Lufthansy ešte v nedeľu uviedla, že po dvojdňovej prestávke budú od dnes jej členovia štrajkovať na letoch na krátke vzdialenosti a v stredu sa do štrajku zapoja aj piloti na diaľkových letoch. Podľa odborárov je totiž potrebné pokračovať v akcii po tom, ako stretnutie so zástupcami zamestnávateľa neprinieslo ani v nedeľu riešenie, informovali agentúry AP a DPA.

Minulý týždeň musela Lufthansa v dôsledku štrajku organizovaného odbormi pilotov Vereinigung Cockpit (VC), ktorý bol od apríla 2014 už 14. v poradí, zrušiť za štyri dni približne 3-tisíc letov, čo sa dotklo viac ako 350-tisíc pasažierov. Lufthansa zároveň oznámila, že počas prvých dvoch dní minulotýždňového štrajku zaznamenala ďalšie straty na úrovni 20 miliónov eur.

Vysoký účet

Odborári žiadajú spätné zvýšenie platov o 3,66 percenta ročne za obdobie uplynulých piatich rokov. Lufthansa v piatok ponúkla zvýšenie platov pilotov o 4,4 percenta do polovice roku 2018, ako aj jednorazové vyplatenie sumy 1,8-násobku mesačného platu.

Štrajky pilotov stáli Lufthansu podľa kolínskeho Inštitútu pre ekonomický výskum (IW) v roku 2014 celkovo 222 miliónov eur, pričom v roku 2015 prišla táto letecká spoločnosť pre štrajky pilotov a palubného personálu o 231 miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.