Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2016, 00:00

Slovensko má rozpočet s najnižším deficitom

Vláda je spokojná, ekonómovia pripomínajú potrebu znižovať dlh. Vyrovnané hospodárenie sa odkladá.

Slovensko má rozpočet s najnižším deficitom
Zdroj: TASR

Budúcoročný štátny rozpočet získal okrem tradičného prívlastku „zákon roka“ aj ďalšie prídavné meno: historický. Rozpočtový deficit na rok 2017 je plánovaný na úroveň 1,29 percenta, čo je najmenej za posledných 20 rokov.


Zlomový rok? 2019
Na druhej strane – nie všetci ekonómovia sú spokojní. Dôvodom je ďalší odklad vyrovnaného hospodárenia štátu, ktoré sa aktuálne odkladá na rok 2019. Rok predtým počíta minister financií Peter Kažimír s deficitom 0,44 percenta. „Sme na bezpečnej ceste k vyrovnanému hospodáreniu,“ potvrdil včera. Optimistický je aj premiér Robert Fico, podľa ktorého môžu byť výsledné čísla ešte priaznivejšie. „Vždy ideme rýchlejším tempom, ako je náš plán. Preto je rok 2019 tým, keď môžeme dosiahnuť vyrovnaný rozpočet,“ uviedol.


Podľa hlavnej analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej je najvyšší čas na to, aby vláda začala výraznejšie znižovať zadlženie. A teda, aby sa nám konečne podarilo okresať štátny dlh. „Po kríze v roku 2008 nám narástol verejný dlh výrazne – z necelých 20 miliárd eur v roku 2008 na vyše 40 miliárd eur v roku 2015, teda na dvojnásobok,“ pripomína a dodala, že posledné roky sme preto nevyužili na znižovanie schodku práve najlepšie. Podobný názor má aj analytik INESS Radovan Ďurana. Budúcoročný rozpočet preto hodnotí ako premeškanú príležitosť na zastavenie zadlžovania. „Je smutné, že na Slovensku ani ideálne makroekonomické podmienky nestačia na zodpovedné hospodárenie,“ zdôraznil.


Viac aj z verejnej správy
Aktuálne štát počíta s tým, že znižovaniu deficitu pomôže príjmová strana rozpočtu, jednak z lepšieho výberu daní, ale aj vďaka tomu, že naša ekonomika aj naďalej šliape do pedálov. Napríklad príjmy verejnej správy by mali v budúcom roku stúpnuť o 0,75 percenta HDP.


Minister Kažimír zdôrazňuje, že nás čaká dobrý rok: „Ľudia budú schopní nájsť ďalšiu prácu, rok, keď budú rásť mzdy a ceny budú stabilné. Pevne verím, že ľuďom sa bude dariť lepšie.“


Podľa preds

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.