Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2016, 11:40

Grécki námorníci štrajkujú, viacero ostrovov je odrezaných

Námorníkom sa nepáčia plánované vládne návrhy.

pireus
Zdroj: Reuters

Prevádzku trajektov v Grécku narušil dnes ďalší zo série štrajkov odborového zväzu námorníkov, ktorý potrvá 48 hodín. Trajekty medzi gréckymi ostrovmi nebudú premávať až do nedeľňajšieho rána. Mnohé ostrovy bez letísk tak až dovtedy zostanú odrezané od spojenia s pevninou aj od seba navzájom.

Námorníci protestujú proti vládnym plánom na zrušenie výrazných daňových úľav, ktoré boli doposiaľ spojené s ich profesiou. V súčasnosti odvádzajú štátu zhruba desať percent svojich príjmov, po novom by to mohlo byť až zhruba 55 percent.

Podobný štrajk sa uskutočnil aj minulý týždeň. Panhelénska námorná federácia (PNO) namieta aj proti zmenám v dôchodkovom systéme, nútenému znižovaniu pracovných hodín a platov a rozšírenému zamestnávaniu načierno.

Koalícia gréckeho ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa presadila v máji nový súbor tvrdých úsporných opatrení, ktorého súčasťou sú zmeny v dôchodkovom systéme a zvyšovanie daní. Snaží sa tak plniť podmienky medzinárodných veriteľov pre poskytnutie ďalšej finančnej pomoci. Aktuálny záchranný balík dohodnutý vlani v lete môže dosiahnuť celkovú hodnotu až 86 miliárd eur.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.