Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2016, 09:40

Indiánsky kmeň vyhral nad ropovodom, posledné slovo ale bude mať Trump

Kmeň Siouxov oslavuje víťazstvo: úrady zrušili povolenie, ktoré umožňovalo, aby ropovod viedol cez ich územie.

Indiánsky kmeň vyhral nad ropovodom, posledné slovo ale bude mať Trump
Zdroj: Reuters

Americké úrady v nedeľu ohlásili, že zrušili povolenie viesť trasu nového ropovodu cez sporný úsek v rezervácii indiánskeho kmeňa Siouxov v Severnej Dakote. Indiáni a ekológovia po mesiacoch protestov oslavujú víťazstvo.

Ropovod Dakota Access za 3,8 miliardy dolárov (3,57 miliárd eur) má spojiť ropné polia Severnej Dakoty s rafinériami v štáte Illinois. Skoro 1900 kilometrov dlhý projekt, vedúci cez štyri americké štáty, je takmer dokončený, zostáva iba úsek, ktorý križuje zdroje pitnej vody, ktoré zásobujú siouxskú rezerváciu Standing Rock.

Posvätné územia

Ropovod by podľa Siouxov narušil ich posvätné územia, kde sú pochovaní ich predkovia, a ohrozil zdroje pitnej vody. "Najlepší spôsob, ako postupovať zodpovedne a rýchlo, je využiť alternatívne trasy ropovodu," uviedla predstaviteľka úradov Jo-Ellen Darcyová.

Protesty počas jesene podporilo niekoľko celebrít, ako rockeri Dave Matthews alebo Neil Young, alebo senátor Bernie Sanders. Naposledy sa pridali aj tisíce vojnových veteránov.,

Trump ako problém

"Podporujem z celého srdca rozhodnutie úradov a s krajnou vďačnosťou vzdávame česť odvahe prezidenta Obamu a jeho ministrov za historické rozhodnutie," vyhlásil náčelník kmeňa Dave Archembault. "Nie sme proti energetickej nezávislosti, hospodárskemu rozvoju a národnej bezpečnosti, ale musíme zabezpečiť, aby prijaté rozhodnutia rešpektovali pôvodné obyvateľstvo," dodal.

Víťazstvo odporcov ropovodu však podľa agentúry Reuters nemusí mať dlhé trvanie, pretože jeho dokončenie podporil budúci americký prezident Donald Trump. Ten sa k nedeľnému rozhodnutie ešte nevyjadril. Po nástupe do Bieleho domu by ho mohol zvrátiť behom pár hodín, ak to bude chcieť urobiť. Agentúra AP uviedla, že Trump vlastní neveľký počet akcií spoločnosti Energy Transfer Partners, ktorá projekt realizuje.

Pôvodne malo potrubie viesť severne od Bismarcku, hlavného mesta Severnej Dakoty. Server The Bismarck Tribune v auguste citoval federálne dokumenty, podľa ktorých z počiatočného zámeru zišlo čiastočne kvôli obavám o kvalitu pitnej vody v neďalekej metropole.

"Vážna chyba"

Nakoniec bol schválený variant stavby pod nádržou Oahe na rieke Missouri, čo je posvätné miesto a zdroj pitnej vody kmeňa Siouxov z rezervácie Standing Rock. Prvý protest v okolí nádrže bol už v apríli, kedy na miesto dorazili dve stovky Siouxov na koňoch. V lete tu potom vyrástol tábor demonštrantov, ktorých počet sa rozrástol až na tri tisícky, napriek drsnému počasiu.

Niekoľkomesačné protesty priniesli viacerým vypätých okamihov. Horelo tu stavebné vybavenie, proti aktivistom zasahovali psy aj gumové projektily a vodné delá. Skoro šesť stoviek ľudí bolo počas protestov zatknutých.Guvernér Severnej Dakoty Jack Dalrymple ešte v stredu uviedol, že zmena trasy ropovodu "zrejme nie je uskutočniteľná". Nedeľné rozhodnutie úradov potom označil za "vážnu chybu".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.