Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2016, 17:20

Venezuelčanov drví hyperinflácia. Vláda chce problém riešiť novými bankovkami

Obyvateľom ťažko skúšanej krajiny majú uľaviť bankovky vyššej hodnoty.

Venezuelčanov drví hyperinflácia. Vláda chce problém riešiť novými bankovkami
Zdroj: Reuters

Ak si chcete kúpiť tovar vo Venezuele, potrebujete okrem trpezlivosti na čakanie v dlhých radoch aj vak plný peňazí. Z jednoduchého dôvodu: venezuelská bankovka s najvyššou nominálnou hodnotou je 100 bolívarov, čo je v prepočte 1 eurocent.

Podľa serveru Numbeo.com, ktorý mapuje ceny tovarov a služieb v mestách sveta, stojí v metropole Caracas liter mlieka 95 centov, peceň chleba 97 centov, 12 vajec má cenovku 1,64 eur a kilogram jabĺk takmer 4 eurá. Priemerný plat po zdanení je na úrovni 25,5 eur.

Juhoamerická krajina, ktorá ma najväčšie zásoby ropy na svete, sa dlhší čas topí v ekonomickej kríze. Inflácia je na vysokej úrovni, MMF odhaduje, že budúci rok dosiahne 2-tisíc percent. Obyvateľstvo značne schudobnelo, v obchodoch nie je k dispozícii jedlo či základný spotrebný tovar. 

Od 15. decembra bude preto banka vydávať šesticu nových bankoviek v hodnote od 500 do 20-tisíc bolívarov. "Systém platieb bude efektívnejší, uľahčí obchodné transakcie, minimalizuje výrobné náklady, čo bude prínosné pre bankovníctvo a obyvateľstvo," píše sa podľa BBC.com v oficiálnom vyhlásení venezuelskej centrálnej banky.

Nespokojní obyvatelia proti takémuto stavu často protestujú, podľa pozorovateľov krajina nie je ďaleko od občianskej vojny. Socialistický prezident Nicolás Maduro dlhodobo za stav krajiny obviňuje USA a západný svet.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.